С приближаването на изборите МФ се разбърза със Закона за еврото
Цените в магазините ще са едновременно в лева и евро повече от една година, а спекулативното поскъпване на стоки и услуги е забранено
Веднага след като сянката на предсрочните парламентарни избори надвисна над България, Министерството на финансите реши да се разбърза с процедурите около приемането на еврото. Страната все още не отговаря на критерия за инфлацията и дори вече премиерът Николай Денков и финансовият министър Асен Василев признаха, че е възможно страната да не се присъедини в началото на следващата година, а някога през годината. Засега обаче в официалните правителствени документи все още стои 1 януари 2025 г.
В понеделник Министерството на финансите направи публично достъпен сайта за еврото – проект, изготвян в продължение на повече от година от поне две правителства. Във вторник пък публикува и проекта за Закон за въвеждане на еврото в България.
Въпросният законодателен акт е задължителен в процеса по приемане на България в еврозоната. Положително становище по него миналата година даде Европейската централна банка, която обаче имаше и забележки. В средата на месец март, по време на специално събитие, организирано от Министерство на финансите по повод присъединяването на България в еврозоната, финансовият министър Асен Василев посочи, че
в момента сме в последни дискусии по Закона за еврото с ЕЦБ, като тя трябва да даде последни коментари, след което той ще бъде публикуван за обществено обсъждане и някъде май – юни ще вървим към приемане на закона“.
Сега в мотивите към законопроекта финансовото ведомство посочва, че
предстои съгласуването му с Европейската централна банка“.
Какво обхваща законът?
Целта на закона е да осигури безпроблемна смяна на валутата и да се уредят правилата около мащабния процес.
В мотивите се подчертава, че датата, от която България ще приеме еврото, и курсът, по който това ще се случи, ще се определят с решение на Съвета на Европейския съюз. България поддържа курс към еврото от 1.95583 от над 25 години и
няма никакви основания за промяна на този курс и в бъдеще“, се посочва в мотивите.
В закона се регламентират законодателно и редица срокове, като например колко време ще трае двойното оббозначение на цените (едновременно в лева и евро), какъв период, къде и до какви суми левовете ще бъдат обменяни с евро. За изпълнението на задълженията ще следят НАП, БНБ, КФН и КЗП. Предвидени са санкции при неспазване на изискванията.
Законопроектът посочва, че периодът на двойно обозначаване на цените започва месец след решението за приемане на България в еврозоната и приключва година след официалното му въвеждане. При двойното обозначаване етикетите с цените се поставят близо, ясно, четливо с еднакъв размер на шрифта. Ако това не бъде спазено, е предвидена глоба в размер от 400 до 5000 лв., която се удвоява при повторно нарушение. В периода на двойното обозначаване на цените крайната сума, която се заплаща, се изписва и в евро, и в левове във фискалния бон. Глобата при неспазване е между 100 и 300 лв., а размерът се удвоява при повторно нарушение. След след това касовите бележки ще бъдат изцяло в евро.
До датата на въвеждане на еврото кредитните институции организират снабдяването на „Български пощи“ ЕАД и търговците с евробанкноти, евромонети съгласно договори, сключени помежду им.
От датата на въвеждане на еврото при теглене на пари в брой чрез машини за самообслужване, включително терминални устройства АТМ, се разпространяват само евробанкноти.
В периода на двойно обращение при получено плащане в брой в левове или в евро търговецът връща остатъка в евро. Връщане на остатък в брой в левове се допуска само ако търговецът няма достатъчна моментна наличност в евро.
В периода на двойно обращение търговците не могат да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори.
През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото в Република България кредитните институции обменят безплатно, в неограничено количество банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс, като за суми над 30 000 лв. на една трансакция кредитните институции обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро след предварителна заявка от 3 работни дни.
През първите 6 месеца oт датата на въвеждане на еврото в Република България „Български пощи“ ЕАД обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс в размер до 1000 лв. на ден за едно лице. За суми в размер от 1 000 лв. до 10 000 лв. на ден за едно лице „Български пощи“ ЕАД обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро след подадена предварителна заявка от 3 до 5 работни дни само в предварително обявени пощенски клонове в страната. „Български пощи“ ЕАД не обменят банкноти и монети от левове в евро в размер над 10 000 лв. на ден на едно лице.
„Български пощи“ ЕАД обменят банкноти и монети от левове в евро само в населени места, където няма офиси или клонове на кредитна институция, чрез възлагане на дейността като услуга от общ икономически интерес за срок от 6 месеца, считано от датата на въвеждане на еврото в Република България.
След изтичането на шестте месеца след въвеждане на еврото кредитните институции могат да въведат такса за услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой, както и за внасяне и свързаната с това обмяна на банкноти и монети в левове по сметка.
След изтичане на 12 месеца от датата на въвеждане на еврото в Република България кредитните институции и „Български пощи“ ЕАД могат да преустановят услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой.