Неочакваното споразумение между САЩ и Китай – послание за климатична победа
ЕС и ООН определиха този ход като окуражаващ, но Greenpeace иска повече действия
Китай и САЩ – най-големите замърсители в света – изненадващо се споразумяха да засилят сътрудничеството си в областта на климата през следващото десетилетие. Те подписаха рамково споразумение на срещата на върха COP26 в Глазгоу, предаде Reuters. На пръв поглед комюникето не променя кой знае колко досегашната траектория, но политическата му тежест е много по-голяма.
Самата колаборация между двете иначе враждуващи страни е послание за победа. Сегашният тласък подчертава желанието да изведат климата извън традиционните си дипломатически проблеми. Освен това заедно те ще упражнят влиянието си върху по-непокорните държави, използващи изкопаеми горива – като Саудитска Арабия и Австралия.
Американският пратеник по въпросите на климата Джон Кери и китайският му колега Сe Чжънхуа се ангажираха да работят активно, за да намалят въглеродните емисии според насоките в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., включително нова, по-висока цел за намаляване на емисиите през 2025 г. Китай обеща да последва примера на САЩ и да предприеме стъпки за намаляване на метановите емисии.
По-рано ръководителят на конференцията на ООН отбеляза, че ангажиментите в областта на климата досега са много под необходимите, за да намалят глобалното затопляне и прикани страните "да се хванат на работа" през оставащите два дни.
Споразумението между двете САЩ и Китай призовава за конкретни и прагматични правила за декарбонизацията, намаляване на метановите емисии и борба с обезлесяването.
И двете страни признават, че има разминаване между сегашните усилия и Парижкото споразумение. Затова съвместно ще засилим действията за климата и сътрудничеството", каза китайският специален пратеник за климата Се Чжънхуа при обявяване на споразумението.
По думите му двете страни виждат, че предизвикателството с климатичните промени е екзистенциално и сериозно, поради което ще поемат своята отговорност и ще работят заедно.
Пред репортери специалният пратеник на Китай каза, че родината му ще набележи по-високи равнища за съкращаване на вредните си емисии и възнамерява да разработи национален план за метана. "Двете държави ще работят съвместно, както и с други страни, за да гарантират успеха на COP26 и да съдействат за резултат, който е едновременно амбициозен и балансиран", добави той.
Американският специален пратеник за климата Джон Кери заяви, че споразумението между САЩ и Китай е заявление за подкрепа за успех на конференцията в Глазгоу, като и двете страни предприемат стъпка към намаляване на разминаването по отношение на емисиите.
Заедно даваме своята подкрепа за успех на COP26, включително определени елементи, които ще насърчат амбициите, но нека ясно да заявя, че тази декларация е стъпка, върху която можем да надграждаме, за да намалим разминаването. Всяка стъпка има значение точно сега и ни предстои дълъг път", каза той на пресконференция.
Според Кери трябва по-бързо да постигнем смекчаващ ефект, да намалим метановите емисии, да продължим да повишаваме амбициите и най-вече да предприемем действия, за да опитаме да ограничим глобалното затопляне в рамките на 1.5 градуса.
Ръководителят на политиката на Европейския съюз за климата Франс Тимерманс приветства сделката между Китай и САЩ, като каза, че тя ще помогне за постигане на споразумение между държавите на конференцията в Глазгоу.
Наистина е окуражаващо да видим, че онези страни, които са били в противоречие в толкова много области, са намерили обща основа за най-голямото предизвикателство, пред което е изправено човечеството днес. Това със сигурност ни помага тук, на COP26, за да се договорим помежду си", категоричен бе той.
Дърууд Заелке, президент на Института за управление и устойчиво развитие, също се съгласи с Темерманс. Според него споразумението между САЩ и Китай е пробивът, който ще зададе тон.
В съвместната декларация се посочва, че Китай ще започне постепенно да отменя потреблението на въглища през 5-те години от 2026-2030 г. и ще намали емисиите на метан и парниковите газове.
До обявяването на сделката наблюдателите на разговорите по климата се притесняваха, че китайският президент Си Джинпин не присъства лично и Пекин не е представил своите екологични хоризонти, извън предишната си цел за постигане на въглеродна неутралност преди 2060 г. Планът на Китай в областта на климата също не беше разгледал големите емисии на метан в страната, свързани до голяма степен с разтеглената ѝ добивна промишленост.
Осигуряването на сделката може да бъде разгледано като политическа победа за американския президент Джо Байдън, който се опита да възстанови лидерството на Вашингтон по отношение на климата, след като предшественика му Доналд Тръмп се оттегли от глобалния пакт за борба с него. За да осъществи споразумението, Вашингтон отстрани някои спорове с Пекин.
Честни сме за различията. Със сигурност знаем какви са те и сме ги формулирали. Моята работа тук обаче е да се фокусирам върху въпросите по климата и да се опитам да придвижа цялостната програма напред", категоричен беше Джим Кери.
Първи проект на сделката COP26, издаден по-рано през деня, бе получил смесен отговор от активисти и експерти в областта на климата. Той имплицитно призна, че настоящите залози са недостатъчни, за да се предотврати климатична катастрофа, като се иска от държавите да преразгледат и укрепят до края на следващата година целите си за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г.
Следващите два дни от преговорите все още има вероятност да бъдат ожесточени. Greenpeace отхвърли проекта като неадекватен отговор на климатичната криза и изиска повече действия.
Някои развити страни посочиха с пръст основните световни замърсители в лицето на Китай, Индия и Русия. Повечето по-бедни нации обвиниха богатия свят, че не са спазили обещанията за финансова помощ за тях, за да се справят с опустошенията на изменението на климата.
В сряда конференцията осигури и споразумения от страни и компании за намаляване на емисиите от транспортния сектор, което представлява близо една четвърт от причинените от човека емисии на парникови газове в световен мащаб.
Бедните страни се стремят към по-строги правила за бъдещото финансиране, след като богатите нации не успяват да изпълнят залозите си от 2009 г. да осигурят 100 млрд. долара годишно в областта на финансирането на климата до 2020 г., а сега очакват да го направят с 3-годишно закъснение.
По-рано в сряда британският министър-председател Борис Джонсън призова световните лидери да поемат по-сериозни ангажименти на климатичната конференция COP26 в Глазгоу и каза, че целта за ограничаване на глобалното увеличение на температурата до 1.5 градуса по Целзий остава постижима.
Джонсън пристигна на форума в Глазгоу, до края на който има още няколко дни, за да се опита да убеди останалите лидери да дадат на своите преговарящи екипи указания, предоставящи им повече възможности за постигане на споразумение по най-трудните въпроси – финансирането и парниковите емисии.
Сега ние установяваме, че нещата са трудни, но това не значи, че е невъзможно", каза той на пресконференция.
"Това не значи, че не можем да запазим жива целта за 1.5 градуса. Мисля, че с достатъчно енергия и ангажираност, както и с лидери от света, които сега могат да позвънят на своите преговарящи и да поискат от тях да действат така, както те знаят, че могат да действат и би трябвало да действат, можем да го постигнем", заяви Джонсън.
Той обвини подписалите Парижкото споразумение страни, че през шестте години оттогава са се "потупвали по гърбовете". И предупреди, че правителствата, изглежда, безшумно вървят към обявяване на несъстоятелност в момент, когато уязвимите държави и бъдещите поколения искат плащане тук и сега в Глазгоу.