САЩ се насочват към плитка рецесия
Лихвените проценти на Федералният резерв ще продължат да растат, може и над очаквания пик
Икономиката на САЩ се насочва към кратка и плитка рецесия през следващата година, според икономисти, анкетирани от Reuters. Те единодушно очакват Федералният резерв на САЩ да предприеме по-малко увеличение на лихвения процент на 14 декември – с 50 базисни пункта.
Фед има поне още половин пункт, за да продължи с лихвите в началото на новата година, като инфлацията все още е доста над целта на Фед от 2%, въпреки че икономистите поставят вероятност от 60% за настъпване на рецесия през 2023 г.
След като повиши лихвения процент по федералните фондове със 75 базисни пункта на всяка от предишните четири срещи, всички 84 анкетирани икономисти очакват централната банка този път да действа с малко по-малък процент до диапазона 4.25 – 4.50%.
Докато централната банка се опитва да смекчи удара, а не да предизвика дълбока рецесия с вдигането на лихвите, 70% от икономистите повишиха вероятността рецесията да продължи две години.
Това предполага, че инвеститорите и фондовите пазари може би са били твърде големи оптимисти през последния месец, че най-голямата икономика в света може напълно да избегне рецесията. Това вече се проявява в потоците от пари, които се насочват към сигурни убежища, като щатския долар.
Освен ако инфлацията не спадне бързо, икономиката на САЩ все още изглежда насочена към известни проблеми, макар и вероятно малко по-късно от очакваното. Относително добрата новина е, че спадът трябва да бъде смекчен с допълнителни спестявания“, каза Сал Гуатиери, старши икономист в BMO Capital Markets.
„Но това предполага, че издръжливостта на икономиката не принуждава Фед да натисне още по-силно спирачките, в който случай забавеният спад може само да сигнализира за по-дълбок такъв.“
Въпреки че лихвеният процент по се очаква да достигне връх от 4.75% – 5% в началото на следващата година в съответствие с лихвените фючърси, една трета от икономистите очакват той да се повиши повече.
Вече има ясни признаци, че икономиката се забавя, особено на жилищния пазар в САЩ, който често първи реагира на затягането на финансовите условия и е епицентърът на рецесията от 2007 – 2008 г.
Продажбите на съществуващи жилища спадат девет поредни месеца. А цените на жилищата, които вече са в отстъпление, се очаква да паднат с 12% от пика до дъното и с близо 6% през следващата година, показа отделно проучване на Reuters.
Около 60% от икономистите, които предоставиха тримесечни прогнози за брутния вътрешен продукт (БВП), очакват свиване две поредни тримесечия или повече в даден момент през 2023 г.
Голямо мнозинство, 35 от 48, казаха, че всяка рецесия ще бъде кратка и плитка. Осем очакват дълга и плитка, докато четирима очакват, че няма да има рецесия. Един каза, че ще е кратка и дълбока.
Очаква се най-голямата икономика в света да нарасне само с 0.3% през следващата година и да се разшири с годишни темпове доста под дългосрочната си средна стойност от около 2% до 2024 г.
Над 75% от икономистите, казаха, че рискът за техните прогнози за БВП е изкривен в посока надолу.
Но предвид инфлацията, която се очаква да остане над целта на Фед поне до 2026 г. и пазарът на труда да остане силен, по-големият риск е процентите да достигнат по-висок пик и по-късно от очакваното.
Тъй като основната инфлация вероятно ще остане упорито висока, сега очакваме текущият процес на затягане да продължи през второто тримесечие на 2023 г.“, каза Ян Грьон, главен макростратег за САЩ в TD Securities, който очаква лихвеният процент да достигне връх от 5.25 – 5.50% през май.
„Остава рискът от още по-висока крайна ставка предвид високите и непостоянни темпове на основната инфлация и все още силните условия на пазара на труда“, добави той.
Нивото на безработица в САЩ, което досега остава ниско, се очаква да се повиши от сегашните 3.7 до 4.9% до началото на 2024 г. Ако се реализира, това все още ще бъде доста под нивата, наблюдавани при предишни рецесии.