САЩ търсят съюзници, за да наложат санкции на Китай
Възможно е Пекин да изпрати военна подкрепа на Русия, за да може Путин да продължи войната си в Украйна
Съединените щати търсят съюзници и проучват възможността да наложат санкции на Китай, ако Пекин предостави военна подкрепа на Русия, с която да продължи войната в Украйна. Информацията е на Reuters, като медията се позовава на четирима американски служители и други свои източници.
Консултациите, които все още са на предварителен етап, имат за цел да привлекат подкрепа от редица страни, особено тези от Г-7, за да координират подкрепата за всякакви възможни ограничения.
Не стана ясно какви конкретни санкции ще предложи Вашингтон. Разговорите не са били оповестявани досега. Министерството на финансите на САЩ, водещата структура за налагането на санкции, отказа коментар.
Вашингтон и съюзниците заявиха през последните седмици, че Китай обмисля да предостави оръжия на Русия, но засега Пекин отрича. Сътрудниците на президента на САЩ Джо Байдън не са предоставили публично доказателства за твърденията.
САЩ директно предупредиха Китай да не дава оръжия на Русия на срещи между Байдън и китайския президент Си Дзинпин, както и по време на лична среща на 18 февруари между американския държавен секретар Антъни Блинкен и висшия китайски дипломат Ван И в кулоарите на конференция по глобална сигурност в Мюнхен.
Първоначалните стъпки на администрацията на Байдън за противодействие на китайската подкрепа за Русия включват неофициален контакт на персонално и дипломатическо ниво, като в разговорите участва Министерството на финансите. Вероятно в момента полагат основата за потенциални действия срещу Пекин с основната група от страни, които най-много подкрепят санкциите, наложени на Русия след нейното нахлуване в Украйна преди година.
Запитан за консултациите, говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом каза, че войната на Русия затруднява отношенията между Китай и Европа.
Това е отвличане на вниманието за Китай и потенциален удар върху техните международни отношения, от който те не се нуждаят, нито трябва да искат“, каза говорителят.
Анонимен източник от Вашингтон заяви, че разполагат с оскъдни разузнавателни данни, подкрепящи твърденията, че Китай обмисля възможна военна помощ за Русия. Официален представител на САЩ обаче каза, че предоставят подробни отчети за разузнаването на съюзниците.
Очаква се ролята на Китай във войната Русия – Украйна да бъде сред темите, когато Байдън се срещне с германския канцлер Олаф Шолц в Белия дом в петък. Преди това в Ню Делхи в сряда и четвъртък войната ще бъде обсъдена от външни министри на десетки страни, включително Русия, Китай и САЩ.
Миналата седмица Китай издаде документ от 12 точки, призоваващ за цялостно прекратяване на огъня, който беше посрещнат със скептицизъм на Запада. Първоначалният подход на Вашингтон относно санкциите все още не среща широка подкрепа, казаха източниците.
Един източник каза, че администрацията иска първо да повдигне идеята за координирани санкции и в случай, че бъдат открити пратки към Русия от Китай, който обяви партньорство „без ограничения“ малко преди инвазията на 24 февруари миналата година .
На фронта на Г-7 мисля, че има истинска осведоменост“, каза втори източник, но добави, че все още не са обсъждани подробни мерки, насочени към Китай.
Може ли Китай да наклони везните?
Конфликтът в Украйна се превърна в жестока война. Тъй като Русия привършва амунициите, Украйна и нейните поддръжници се опасяват, че доставките от Китай могат да насочат конфликта в полза на Кремъл.
На първата годишнина от войната Вашингтон призова Г-7 и трети страни да „спрат да предоставят подкрепа за войната на Русия или ще се изправят пред сериозни затруднения“. Въпреки че в изявлението Китай не се споменава поименно, САЩ наложиха нови наказания на хора и компании, обвинени в подпомагане на Русия. Мерките включват ограничаване на износа на компании в Китай и на други места, което ще им попречи да купуват артикули, като например полупроводници.
Опитахме се да сигнализираме много ясно, както насаме в Мюнхен, така и публично, нашите опасения“, каза Даниел Критенбринк, висшият дипломат на САЩ за Източна Азия. „Говорихме за изводите и последиците, ако го направят. И също така знаем, че много от нашите съмишленици споделят тези опасения.“
Сред предизвикателствата, пред които са изправени Съединените щати при налагането на санкции на Китай, втората по големина икономика в света, е нейната цялостна интеграция в големите икономики на Европа и Азия, което усложнява преговорите. Съюзниците на САЩ от Германия до Южна Корея се въздържат да обърнат гръб на Китай.
Антъни Руджиеро, експерт по санкциите при бившия президент Доналд Тръмп, каза, че администрацията на Байдън наистина има възможност да ограничи икономически участници в Китай и че това може да възпре правителството и банките от предоставяне на допълнителна подкрепа.
Вашингтон трябва да накара Китай да избира между достъпа до финансовата система на САЩ или подпомагането на войната на Русия, каза Руджеро, позовавайки се на санкционния подход към Иран и Северна Корея.