САЩ с мегасанкции срещу Русия: ударени са банки, минни компании и хиляди руснаци
Ходът представлява значително разширяване на санкциите срещу руската икономика
Съединените щати наложиха в петък нови, мегасанкции на Кремъл, които обхващат руски банки и компании от минния и металургичния сектор на страната аггресор. Същевременно службите на САЩ оповестиха, че преследват над 30 лица и компании от Швейцария, Германия и други страни за това, че са помогнали на Москва да избегне по-ранните санкции, за да финансира войната си срещу Украйна.
Всичко това е част от новите мерки, обявени на първата годишнина от руската инвазия в Украйна. В техния обхват попадат 22-ма руснаци и 83 фирми, като се очаква те допълнително да изолират Русия от световната икономика. Новите санкции бяха координирани със съюзниците на САЩ и Г-7.
В ограничителните списъци попадат и десетки други руски длъжностни лица и организации, както и руснаци, замесени в кражбата на зърно от Украйна. Забрани за издаване на визи получиха общо 1219 руски военни.
Девет руски министри, включително вицепремиерът Татяна Голикова и министрите на енергетиката, на националните ресурси, на гражданската отбрана, на науката, на културата, на спорта и на комуникациите, както и близо 50 регионални губернатори, са включени в новия санкционен списък.
Нашите санкции имаха както краткосрочно, така и дългосрочно въздействие, което се забелязва остро в затрудненията на Русия да попълни своите оръжия и в нейната изолирана икономика“, каза министърът на финансите Джанет Йелън в изявление. „Днешните ни действия с нашите партньори от Г-7 показват, че ще стоим до Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“.
Министерството на финансите заяви, че последните мерки са насочени към „възпрепятстване на способността на режима на президента Владимир Путин да набира капитал в подкрепа на войната“. Новите санкции като са насочени към банки, фирми, свързани с управление на богатство, физически лица в руския сектор на финансовите услуги и минната индустрия. Ходът представлява
...значително разширяване на санкциите срещу Русия
Министерството на финансите публикува ново решение на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC), което позволява санкции на всяко физическо или юридическо лице, работещо в металния и минния сектор на Русия.
В петък Службата удари четири компании от минния и металургичния сектор, включително „ТПЗ-Рондол“, звено на най-големия производител на боеприпаси в Русия за производство на оръжия за руската армия.
Под санкциите попадна и концернът „Русал“, който представлява около 6% от световните доставки на алуминий. САЩ наложиха мито от 200% върху алуминия и производните от него материали, произведени в Русия. Доставките за САЩ представляват около 7% от приходите на компанията през първата половина на 2022 г.
Сред другите субекти, засегнати в петък, бяха повече от дузина руски банки. Те включват базираната в Москва Кредитна банка на Москва, която е най-голямата частна банка в Русия на борсата, както и банките „Санкт Петербургж, „Уралсиб“, „Зенит“ и МТС Банк. Списъкът включва също Lanta-bank, Metallinvestbank, банките Levoberezhny и Primorye, SDM-bank и Уралската банка за реконструкция и развитие (UBRD).
Засегнати са и сътрудници на руския президент Владимир Путин, сред които Олга Скабеева, водещ пропагандист на държавната телевизия, и Олег Романенко, който беше назначен да наблюдава украинската атомна електроцентрала „Запорожие“, превзета от руските части в началото на войната.
В обхвата на новите санкции попада Уолтър Морети, швейцарско-италиански бизнес ръководител и мрежа от компании, участващи в тайно закупуване на чувствителни западни технологии за руските разузнавателни служби и армията.
Германец, италианец, швейцарски италианец и четирима швейцарци, които са работили с Морети, също са санкционирани.
Възможен ответен удар
Според анализатори, анкетирани от Reuters този месец, Русия може да отвърне на санкциите в минния сектор като потенциално ограничи износа си на никел или паладий. Те са от изключително значение за САЩ и тяхната автомобилна индустрия като цяло.
Никелът е жизненоважен за космическата индустрия и батериите за електрически превозни средства. Междувременно паладият е ключов компонент за катализаторите в автомобилите, работещи с бензин.