Само БАЕЗ застрахова сделки с Гърция
Агенцията покрива вземанията на 300 български фирми
Николай Мишкалов:
Николай Мишкалов е изпълнителен директор на Българската агенция по експортно застраховане от май 2015 г. Присъединява се към управленския екип на БАЕЗ през юни 2013 г. Завършил е стопанско управление в СУ „Св. Климент Охридски“ . Има магистратура по банков мениджмънт. Бил е изпълнителен директор на ЗОД „Булстрад Здраве” и мениджър „Продажби” в Юробанк България.
Г-н Мишкалов, как изглежда
българският експорт през погледа на Българската агенция по експортно
застраховане (БАЕЗ)?
Водещите пазари са традиционните Германия, Турция, Италия, Румъния и Гърция. Българските износители се ориентират и към по-далечни дестинации, вече считани за по-перспективни за износ - например Китай (41-во място през 2001 г., а през 2014 г. – 9-о място в териториалното разпределение на износа ни) и Сингапур (67-о място през 2001 г., 8-о място през 2014 г.). България изнася все повече стоки с относително по-голяма добавена стойност, като компоненти за автомобилостроенето (хидравлика, машинни възли, акумулатори, лагери, кабели, сензори и джанти), хладилници и фризери, санитарен фаянс и изчислителни машини. Основните им пазари са Германия, Италия и Франция, но изделията се вграждат и след това се реализират в целия свят.
С какво БАЕЗ е полезна при експорта?
Пазарните условия във всяка държава - политическата и икономическата стабилност, състоянието на банковия сектор, междуфирмената задлъжнялост, се променят непрекъснато. Затова все повече се налага не само отсрочването като начин на разплащане, но и по-дълги кредитни срокове. Българските фирми няма да са конкурентни на външните пазари, ако изискват от своя партньор да плати в аванс. Затова кредитното застраховане е ефективен и доказал се финансов механизъм за стабилизиране и разширяване на бизнеса.
В случай на неплащане от страна на местния или чуждестранния купувач БАЕЗ изплаща застрахователно обезщетение по застрахованите фактури. Индиректните преимущества от кредитното застраховане са многобройни: износителят получава актуална оценка за финансовото състояние и морала на плащане на своя партньор, просрочия към други доставчици, препоръка за кредитен лимит (т.е. конкретна сума, която не би било разумно да бъде надхвърляна при доставки на отсрочено плащане), съдействие при събиране на просрочените вземания.
Друго важно преимущество на нашите
полици е възможността за получаване на допълнително текущо финансиране на
компаниите. Полица, покриваща търговски или политически риск, може да бъде
прехвърлена в полза на трето ползващо лице (обикновено търговска банка), която
на базата на застрахователното покритие финансира дейността на доставчиците.
Така износителите спокойно може да започнат работа с непознати партньори.
Какво сочи статистиката на БАЕЗ -
колко фирми са се застраховали, при колко е настъпило застрахователното
събитие?
Със сигурност отчитаме нарастване на познаваемостта и на търсенето на нашия застрахователен продукт, покриващ риска от неплащане или обявяване в несъстоятелност на компаниите, на които нашите клиенти предоставят отсрочено плащане. В момента БАЕЗ предоставя застрахователно покритие на около 300 български компании, които застраховат вземанията си, както на вътрешния, така и на външния пазар.
Сумата на изплатените обезщетения за 2015 г. е с около 30% повече от предходната година, което е индикатор за цялостно влошаване на икономическата обстановка. Тенденцията за ръст в междуфирмената задлъжнялост е по-скоро глобална – тя се отнася както за развитите, така и за възникващите пазари. Отбелязваме също и продължаващо влошаване на морала на плащане на българските компании – през изминалата година над 1/3 от всички платени щети са по неплатени фактури от български фирми.
Данните за повишена междуфирмена задлъжнялост показват ясно на финансовите мениджъри, че следва да предприемат по-ефективни мерки за управление на кредитния риск. Около 38% от изплатените щети са поради обявяване в несъстоятелност на купувача. Това доказва на нашите клиенти, че евентуалният фалит на техните партньори не е имагинерно понятие.
Фирмите от кои сектори са
най-активни в експортното застраховане?
Има както микропредприятия, така и многонационални компании с оборот над 100 млн. лв. През последните няколко години се наблюдава интерес от по-малки компании, което показва по-широка познаваемост на този вид застраховане, както и по-голямата осъзнатост на собствениците и мениджърите на компаниите да контролират рисковете, но и да излизат на нови пазари. Най-активни в търсенето на експортно застраховане са българските компании, които произвеждат химикали и химически продукти, храни и напитки, парфюмерия и козметика, целулоза и хартия, фабрични метални изделия.
За износ на кои територии най-често
се търси съдействието на БАЕЗ?
Разпределението на застрахователното портфолио в БАЕЗ следва тенденциите на разпределение на износа по държави. Въпреки че са считани за държави с най-нисък риск, най-големият обем на застраховани доставки – около 75% по данни за 2015 г. ,е към страните от Европейския съюз – Германия, Гърция, Италия, Франция, Полша, Румъния, Великобритания. Застраховани са много доставки към съседни на България държави - Македония, Сърбия и Турция, но също така и към страни като Китай, Египет, Виетнам, Ливан.
Застраховате срещу политически риск.
Кои събития, например в последните две години, имаха най-силен отзвук
върху работата на БАЕЗ?
Традиционно най-голям е интересът към търговския риск, свързан с купувача. Малък процент искат застраховката да покрива и политическия риск на държавата на купувача – събития и актове на правителството на чуждестранната държава, които възпрепятстват получаването на плащането.Поради големия дял на българския износ към Гърция, най-сериозен отзвук върху нашата дейност имаше драстичното влошаване на икономическото и политическото състояние на страната през 2015 г.
Европейската комисия неколкократно препоръча застрахователите да бъдат много предпазливи при предоставянето на застрахователно покритие за износа към Гърция. Затова БАЕЗ предприе навременни действия за управление на кредитния риск и продължи да предлага застраховане на експортните сделки за Гърция за сметка на държавата. И към момента нашата агенция е единственият застраховател на българския пазар, който застрахова сделки на отсрочено плащане с Гърция.