Саудитска Арабия изненада Азия с по-високи цени на петрола
Търговците с озадачени, но най-големият износител в света иска да се възползва от трудната ситуация на пазара
Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, повиши цените на суровината през юли за азиатските купувачи. Новите ценови нива са по-високи от очакваните на фона на опасенията за ограничени доставки и очакванията за силно търсене през лятото.
Официалната продажна цена (OSP) през юли на Arab Light за Азия беше повишена с 2.1 долара за барел от юни до 6.5 долара за барел спрямо котировките на Оман/Дубай, точно над рекордния максимум, регистриран през май.
Това е много по-високо ниво от повечето пазарни прогнози, които бяха за увеличение от около 1.5 долара. Само един от шестима респонденти в анкета на Reuters прогнозира скок от 2 долара.
Скокът на цените е неочакван, особено на сорта Arab Light. Ние сме озадачени от решението“, каза азиатски търговец на петрол.
Решението на държавния производител на петрол Saudi Aramco дойде въпреки споразумението на държавите от ОПЕК+ да увеличат производството с 648 000 барела на ден през юли и подобно количество през август, в опит да компенсират загубите на руски доставки. Това е над първоначалния план за добавяне на допълнителни 432 000 барела на ден до септември.
Но увеличенията са разделени между страните членки, включително Русия и държави като Ангола и Нигерия, които имат проблем да постигнат целите си. А това води до опасения, че действителният тласък на доставките може да не достигне официалните планове.
Държавите от северното полукълбо, като Съединените щати, обикновено започват сезона на пътуванията през юли, предизвиквайки нарастване на търсенето на бензин. Китай, вносител номер 1 на петрол в света, отваря някои от големите градове, като Шанхай, след продължителни блокирания заради COVID-19.
Търсенето също е много силно в този цикъл и Саудитска Арабия може да си позволи да увеличи OSP“, каза друг азиатски търговец на петрол.
Част от саудитския петрол може да бъде заменен от постоянните потоци от руски петрол към Китай и Индия, които отказаха да осъдят Москва заради нахлуването в Украйна, а сега увеличават покупките на руски товари на изгодни цени.