„Сериозни рискове“: БНБ е против облагане на свръхпечалбите на банките
Гуверньорът на централната банка Димитър Радев призова да не се допуска превръщането на фискална криза във финансова
Гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев е категорично против допълнително облагане на печалбите на банките. Предложението за т. нар. данък свръхпечалба за сектора е на служебния финансов министър Людмила Петкова и все още не е окончателно, а целта му е да запълни част от дупките по Бюджет 2025.
В предложението за облагане на свръхпечалбите на банките виждаме много сериозни рискове не толкова за банковата система, а за икономическата активност и финансова стабилност на страната“, заяви Димитър Радев по време на събитие на Асоциацията на банките в България по повод Деня на банкера.
Според Радев първият резултат от това предложение ще бъде ограничаването и поскъпването на кредитите и от това всички ще загубят – банките, бизнесът, домакинства и най-вече бюджетът.
По негови думи банковият сектор внася 1.2 млрд. лв. тази година, а искането ще отнеме от тях още 1 млрд. лв., „не означава нищо друго освен декапитализиране на банковия сектор“.
Не трябва да допускаме фискалната криза да се превърне във финансова“, призова Радев.
Според първоначалните сметки на министър Петкова, в които не е ясно какво влиза, се очертава дефицит от около 18 млрд. лв. Тя и нейният екип обаче са категорични, че той ще бъде свит до размер от 3%, с което да отговорим на критериите за еврозоната.
Еврозона
По темата за влизането на България в еврозоната Димитър Радев смята, че България ще отговори на инфлационния критерий догодина с данните за декември или с тези за януари.
Към миналия месец българският инфлационен индекс, който се следи от европейските институции, все още бе с около 0.7 пункта над допустимите граници. Димитър Радев очаква следващата седмица официалните данни за ноември да покажат, че тази „ножица“ се е стеснила до около 0.3 – 0.4 пункта.