И Шотландия пробва въвеждането на безусловен базов доход
Експериментът ще обхване два окръга в страната
Според системата на безусловния базов доход, всеки гражданин, независимо от доходите или заетостта си, получава от държавата фиксирано заплащане всеки месец, а парите, спечелени от заплати или собствен бизнес, се облагат прогресивно.
В последните години в Шотландия се забелязва значително увеличение в неравнопоставеността в здравеопазването, бедността и използването на хранителните банки. Това е и причината в района Глазгоу например, където една трета от всички деца живеят в бедност, идеята за ББД е топло посрещната от обществото и подкрепена както от Шотландската национална партия, така и от Работническата, съобщава "Евронюз".
Безусловен базов доход вече е въведен пробно във Финландия от 1 януари 2017 г. В експеримента ще участват 2000 безработни, които ще получават месечно по 560 евро. Те ще получават парите, дори ако си намерят работа. Основната цел на проекта е да се прецени дали безусловният доход насърчава заетостта. Експерти ще сравнят нивата на заетост сред получателите му с тези на група от хора, които продължават да получават обичайните помощи за безработица.
Привържениците на идеята за безусловен базов доход смятат, че той би дал повече възможности на гражданите да печелят, учат, да създават семейства или да основат собствен бизнес, знаейки, че имат достатъчно доходи да си го позволят. Според тях това би спомогнало и да се намали социалната зависимост и неравенството в приходите на гражданите.
Критиците обаче са на мнение, че ББД не нищо повече от един социалистически утопичен идеал. Според тях въвеждането му би било твърде скъпо, ще доведе до увеличение на данъците и ще обезкуражи бизнес инвестициите, тъй като ще намали продуктивността. Те обясняват и че, давайки помощи на всеки, това ни най-малко не помага в борбата с неравенството.