Ще бъде ли Германия страната, решила пъзела на термоядрения синтез?
Страната отделя 1 млрд. евро в следващите пет години, за да намери различен начин за производство на енергия
Миналия месец германското правителство обяви допълнителни 370 милиона за финансиране на изследвания и разработки в областта на ядрения синтез. Това довежда общия бюджет, предвиден за следващите пет години, до 1 милиард евро, пише BBC. И така, на път ли е Германия да направи скок напред в термоядреното инженерство?
Искаме да създадем термоядрена екосистема с индустрията, така че термоядрена електроцентрала в Германия да стане реалност възможно най-бързо“, каза министърът на научните изследвания Бетина Старк-Ватцингер.
Ядреният синтез е реакцията, която захранва слънцето. Той произвежда огромно количество енергия чрез сливане на водородни ядра. Ако може да се използва тук на Земята, то обещава изобилно, евтино и без емисии електричество.
Но инженерните препятствия са плашещи. Запалването на термоядрена реакция и нейното поддържане се нуждае от огромна температура и налягане, и ще изисква технология, която тепърва ще бъде изобретена.
Частните фирми и правителствените проекти по света постигнаха голям напредък през последните години в преодоляването на предизвикателствата. Силата на Германия в инженерството трябва да я постави в силна позиция, но за някои новата държавна инвестиция е дошла твърде късно.
Marvel Fusion, една от четирите стартиращи германски термоядрени компании, избра да построи своето съоръжение за лазерен синтез в САЩ. Главният изпълнителен директор на компанията Мориц фон дер Линден каза, че е „недостатък“ да бъдеш базиран в Германия.
Нещата се движат твърде бавно и не се движат в мащаб. Основната част, която липсва в Германия, е ясният политически ангажимент, че правителството подкрепя това, следващото са субсидиите“, каза той пред Financial Times през февруари.
Остават три стартиращи германски термоядрени компании - Proxima Fusion, Gauss Fusion (и двете базирани на магнитен синтез) и Focused Energy (лазерно базиран синтез). Те се съгласиха да си сътрудничат в редица ключови области в опит да ускорят научноизследователската и развойна дейност. Те вярват, че германската традиция на инженерни постижения и изследвания на ядрен синтез от световна класа оставя нацията в добра позиция да стимулира развитието на реакторите.
„Мисля, че Германия има наистина добра история за ядрения синтез“, казва д-р Артър Турел, автор на The Star Builders: Nuclear Fusion and the Race to Power the Planet. „Той е дом на един от най-вълнуващите експерименти за синтез в света, Wendelstein 7-X.“
Някои от големите открития и наистина интересни експерименти излязоха от Германия и от германската подкрепа за термоядрения синтез и те също участват в много международни сътрудничества.“
Институтът за физика на плазмата Макс Планк и Технологичният институт в Карлсруе са само две от множеството изследователски организации, които допринасят за съвместни международни усилия и постигат значителен напредък от години.
Милена Роведа, главен изпълнителен директор на Gauss Fusion, е съгласна, че Германия има потенциала да играе ключова роля в превръщането на термоядрената енергия в реалност. „Две от най-великите изследователски устройства за термоядрен синтез са в Германия. Имаме отлични физици.“
Тя вярва, че индустрията внася спешност и прагматизъм в развитието, което често липсва в изследователските институти.
Убедена съм, че вече щяхме да разполагаме с термоядрена енергия в мрежата, ако индустрията беше поела роля в това преди“, казва тя.
Със седалище в Ханау, близо до Франкфурт, пътната карта на Gauss Fusion предвижда компанията да отвори термоядрени електроцентрали до началото на 40-те години. Други също така виждат сътрудничеството между изследователски институти и частни предприятия като път за получаване на енергията от термоядрен синтез възможно най-бързо.
Мисля, че 20 години е агресивен, но реалистичен срок“, казва Тони Доне, главен изпълнителен директор на EUROfusion, европейски консорциум от 30 изследователски института за термоядрен синтез.
Ако сътрудничеството от типа на проекта Манхатън между индустрията и изследователските институти беше улеснено от хора като Европейската комисия, казва г-н Доне, 20-годишният график може потенциално да бъде ускорен.
Наскоро гледах филма Oppenheimer. Ще ви трябва подобен тип проект с централен екип, ясно лидерство, ясно управление, а също и с бюджета, който ви позволява бързо да изградите нещата.“ казва г-н Доне.
Няколко германски компании вече проектират отделни компоненти за изследвания на термоядрения синтез, като например оптиката, използвана в лазерни експерименти, и това е мястото, където г-н Доне смята, че мнозина могат да допринесат.