Ще се окаже ли 2024 г. най-горещата в историята?
Последните данни сочат, че 2024 г. може да надмине 2023 г. като най-горещата в историята
Миналия месец е бил най-горещият юни в историята на измерванията, съобщи в понеделник Службата на Европейския съюз по изменение на климата „Коперник“, предава Reuters. Така продължава поредицата от необичайни температури, заради която според някои учени 2024 г. е напът да стане най-горещата година в историята.
Всеки от 13-те месеца от юни 2023 г. насам е бил отчитан като най-горещия в сравнение със съответния месец през предходните години, откакто се провежда мониторинг, съобщи в месечния си бюлетин „Коперник“.
Последните данни сочат, че 2024 г. може да надмине 2023 г. като най-горещата в историята, след като предизвиканите от човека климатични промени и природното явление „Ел Ниньо“ доведоха до рекордно високи температури през тази година, твърдят някои учени.
Сега смятам, че има приблизително 95% шанс 2024 г. да надмине 2023 г. и да бъде най-топлата година“, смята Зик Хаустатер, учен от Berkeley Earth.
Климатологът Фридерике Ото от института „Грантъм“ в Импириъл колидж в Лондон също смята, че има голяма вероятност 2024 г. да се превърне в най-горещата в историята.
„Ел Ниньо“ е природен феномен, който винаги се появява и си отива. Не можем да спрем „Ел Ниньо“, но можем да спрем да горим нефт, газ и въглища“, казва тя.
Емисиите на парникови газове от изгарянето на изкопаеми горива са основната причина за изменението на климата.
Въпреки обещанията за ограничаване на глобалното затопляне, страните досега не са успели да достигнат до количествено намаляване на тези емисии и повишението ан температурите продължава десетилетия.
През 12-те месеца, завършващи с юни, средната температура в света е била най-високата, регистрирана за всеки подобен период, с 1.64 градуса по Целзий над средната температура от прединдустриалния период 1850 – 1900 г., съобщават от службата „Коперник“.