„Ще си затворник или милионер“: Защо Брансън напуска училище на 15
Още в ранна възраст бъдещият милиардер осъзнава колко е важно да се обгради с хора, които са по-добри от него
Ричард Брансън е едва 15-годишен, когато напуска гимназия, за да управлява списание. Решението си той взима, воден от увереността, че може да печели пари от това. „Или ще отидеш в затвора, или ще станеш милионер“, прогнозирал директорът на училището, когато разбрал намеренията му. И до голяма степен се оказал прав, с тази разлика, че Брансън е... милиардер.
За първото от шеметните си бизнес начинания британецът разказа в скорошен епизод на подкаста „Armchair Expert“. Пред Дакс Шепърд и Моника Падман той сподели как започнал да се обажда на компаниите и да ги провокира да рекламират. Бил толкова убедителен, че успял да събере 3000-4000 долара за своето списание Student.
[Знаех], че мога да платя за отпечатването на хартията и производството, затова напуснах училище“, спомня си Брансън, който днес е известен с основаната по-късно Virgin Group.
Към момента британският бизнесмен и предприемач има приблизително нетно състояние от 3.5 милиарда долара. Неговата империя се разшири далеч отвъд тийнейджърското списание, като включва авиокомпании, казина, хотели и какво ли още не.
Брансън каза, че е основал Student Magazine, защото си е дал сметка, че традиционната учебна програма не го учи на нищо съществено или интересно. Спомня си, че в онези години вместо да учи геометрия, искал знае повече за продължаващата тогава война във Виетнам.
Има много неща, за които обичам да уча, но не и нещата, на които ме учат учителите по математика или учителите по френски“, коментира Брансън. „Заради това в крайна сметка създадох списание, което даде глас на младите хора да преборят разочарованието.“
Стъпката му може да е и в отговор на личните му академични премеждия. Брансън често е говорил за това как поради дислексията си се е справял зле в училищните часове. През 2019 г. в своя блог публикация той написа, че този проблем всъщност се свързва с високи нива на креативност и способности за решаване на проблеми.
„Това също са умения, които ще бъдат много необходими в новия свят“, добави той. „Решаването на проблеми, креативността и въображението ще бъдат много търсени с възхода на AI и автоматизацията.“
Разбира се, необходимо е повече от това, за да се изгради бизнес империя, след като сте напуснали училище на 15-годишна възраст. На базово ниво трябва да идентифицирате стоките или услугите, които хората искат, и да намерите начин да ги монетизирате.
Вашите твърди бизнес умения трябва да вървят ръка за ръка и с други меки такива. Високата емоционална интелигентност и способностите за критично мислене са особено важни, сочи доклад от 2018 г. на световната счетоводна фирма Ernst & Young.
В ранна възраст научих колко е важно... да извадя най-доброто от хората“, каза Брансън. „Това, което осъзнах, бе, че трябва да се обградя с хора, които са по-добри в неща, в които аз не бях добър, поради моята дислексия.“