Швеция поема председателството на Съвета на ЕС
Приоритетите, върху които Стокхолм ще се съсредоточи, са „по-зелена, по-безопасна и по-свободна Европа“
Швеция поема от днес председателството на Съвета на ЕС от Чехия. Това дава на скандинавската страна ключова лидерска и посредническа роля в Брюксел през следващите шест месеца, предава DPA.
Швеция поема председателството в момент, когато Съюзът е изправен пред исторически предизвикателства", заяви премиерът Улф Кристершон в средата на декември.
В изявление на уебсайта си той посочва войната в Украйна, битката с климатичните промени и европейската конкурентоспособност като ключови въпроси, които трябва да бъдат решени.
Приоритетите, върху които Стокхолм ще се съсредоточи, са
по-зелена, по-безопасна и по-свободна Европа".
Швеция очаква твърдата европейска подкрепа за Украйна да се запази. Водещи цели на председателството в първата половина на годината ще бъдат сигурността, устояването на демократичните ценности и върховенството на закона, работата по прехода към незамърсяваща и цифровицирана икономика, конкурентоспособността. ЕС ще остане категорично на страната на Украйна, се посочва в програмата на председателството. Допълва се, че трябва да бъде закрепено трансатлантическото сътрудничество в областта на сигурността. Шведското председателство изразява готовност да подкрепи по-нататъшния път на Украйна към ЕС.
Кристершон и неговият кабинет все още са относително непознати лица на европейската сцена. Консервативното правителство управлява само от два месеца и половина. То замени кабинета на социалдемократката Магдалена Андершон. Кристершон е първият ръководител на шведско правителство, който работи в тясно сътрудничество с дясната популистка партия "Шведски демократи".
Популистите не са в правителството, но като втора по големина парламентарна група с повече места от Умерената коалиционна партия на Кристершон имат голямо влияние в Стокхолм. Въпреки евроекептицизма на тази подкрепяща кабинета партия, шведският министър по въпросите на ЕС Йесика Росвал уверява, че делата на Евросъюза ще са сред основните приоритети на правителството ѝ.
Припомняме, че 27-те държави членки поемат председателството на Съвета на ЕС на ротационен принцип за шест месеца.