Скъпото решение за АЕЦ „Белене“
Всеки ден плащаме 324 000 лв. лихва на руската компания
Търсим бързо, но не прибързано решение за АЕЦ "Белене", заяви днес енергийният министър Теменужка Петкова, предаде репортер на Economic.bg. По думите й страната ни ще плаща 324 хил. лв. лихва на ден на руската компания "Атомстройекспорт” до изплащане на задължението по арбитражното дело за АЕЦ "Белене".
Припомняме, че през юни Арбитражният съд в Женева взе решение НЕК да изплати на "Атомстройекспорт” обезщетение от 550 млн. евро по казуса. Сумата е за извършена работа и поръчано оборудване, обезщетение и съдебни разходи.
Съгласно нашето законодателство лихвата върху обявената сума се изчислява като към законната 10% лихва се добавя и основният лихвен процент на БНБ, обясни Петкова.
"Решението какво да правим с АЕЦ „Белене“ ще излезе скъпо на българската държава, защото няма възможност за финансиране и приключване на сделката в срокове, които не водят до допълнителни загуби за страната ни. НЕК все още не е изплатила нищо на на руската „Атомстройекспорт", коментира още тя.
Натрупалата се до момента сума върху неизплатените задължения на българската компания надхвърля 20 млн. лева. Решение по казуса Белене няма да бъде взето поне до края на месец август, когато работна група на руската компания „Росатом“ ще дойде у нас, за да се обсъди случая. Дотогава решението „Белене“ ще ни струва още близо 5 милиона.
Откъде ще бъдат взети парите, с които да се разплатим на руската страна не е ясно. „Това е разговор, който предстои да бъде проведен, след като направим оценка по отношение на това какъв ще бъде икономическият ефект и изражение на всеки един от обсъжданите варианти“, коментира министърът на енергетиката.
Причината за това, че все още не сме платили нито лев на руската компания, Петкова заяви, че е в желанието на България, заедно с „Атомстройекспорт“ и „Росатом“, да търси решение по случая. Бързото, но не прибързано решение на българската държава продължава да трупа задължения на НЕК, които после се изплащат от държавния бюджет.
Въпреки че през последните месеци има добри новини около състоянието на НЕК, дружеството все още изпитва затруднения. През 2014 г. признатите разходи на обществения доставчик далеч не покриваха разходите му за изкупуване на електроенергия от възобновяеми енергийни източници и по силата на споразумения за изкупуване на електроенергия (дългосрочни договори).
Fitch обръщат внимание, че има вариант сумата 550 млн. евро по делото с руската компания да намалее, ако бъде постигната сделка за продажбата на руската или на трета страна. Каквато и да е сумата, НЕК не разполага с необходимите ликвидни средства и от агенцията посочват, че те могат да бъдат набавени чрез държавното откупуване на неоперативни активи от компанията. По оценки на експертите ѝ такива активи на стойност около 460 млн. евро са свързани с изграждането на ВЕЦ „Цанков камък” и представляват основно пътна инфраструктура и язовирна стена, които по закон би трябвало да са държавна собственост, пише ИПИ.
С други думи, освен че регулираните цени на компанията не покриват пълните ѝ разходи за изкупуване на електроенергия, тя е натоварена и с допълнителни разходи - изграждане на техническа инфраструктура, което е задължение на държавата.