Скритата енергийна криза в Европа – центровете за данни
Европейският съюз е изправен пред дилема – как да стане и по-зелен, и по-цифров
Meta Platforms Inc., собственик на Facebook и Instagram, не издържа на жегата в холандския град Зееволде. Изправен пред възмущението на местните активисти, базираният в Менло Парк технологичен гигант се отказа от плановете си да построи център за данни през юли, точно когато ЕС финализира планове за премахване на енергоемките технологии.
Евробюрократите зад репресиите и активистите от Зееволде, които прогониха Meta от града, имат едно общо нещо: те са на лов за евтина, чиста енергия в разгара на голяма енергийна криза и не гледат с добро око на технологичната инфраструктура, която черпи интензивно от електрическата мрежа.
Центровете за данни, които обслужват приложенията, използвани от милиони европейци, са гладни за енергия и вода — и ще имат нужда от повече след години. Предвижда се до 2030 г. центровете за данни да са отговорни за 3.2% от търсенето на електроенергия в рамките на ЕС, което е скок с 18.5% спрямо 2018 г. В същото време Европа е подложена на натиск да намали търсенето на енергия, особено да намали потреблението на газ.
Водата също се превръща в оскъден ресурс – през най-горещото лято през 2022 г. основните европейски водни пътища достигнаха исторически най-ниско ниво.
Европейската комисия планира да обяви план тази седмица, който да изтъкне въздействието на центровете за данни върху околната среда. Според проект, получен от POLITICO, до 2025 г. те биха могли да получат етикет, описващ подробно потреблението на енергия и вода – точно като хладилниците или пералните.
Публичните органи не трябва да бъдат поставяни в положението да избират между привличането на ... центрове за данни, от една страна, и гарантирането, че предприятията и домакинствата имат достъп до електроенергия, от друга страна“, се казва в текста на Комисията.
Обуздаването на жадната за енергия и вода индустрия е акт на балансиране: тъй като „все повече и повече изчислителни задачи и капацитет за съхранение“ се извършват в облака, центровете за данни са мястото, където зеленият и цифровият преход рискуват да си пречат.
Точки на натиск
Политиците на ЕС навлизат в дебат относно изискванията на центровете за данни, който не е нов, но става все по-остър, тъй като изменението на климата означава, че все повече европейци са изправени пред много по-горещи и по-сухи лета.
Това лято собственикът на Meta Platforms се отказа от плановете си за изграждане на център за данни в покрайнините на Зееволде, град с население от 23 000 души близо до Амстердам, след като местни активисти лобираха срещу големия проект, който ще изпие зелена енергия, която може да бъде от полза за жителите.
Те купуват зелена енергия много евтино; те поставят вятърни паркове, които всъщност са предназначени за жителите на Холандия, но вместо това отиват в център за данни“, каза местната активистка Сюзън Шаап пред POLITICO.
Големите горещини това лято показват нови проблеми.
Поради „несезонно високите температури“, ударили Обединеното кралство през юли, два охладителя в център за данни на Oracle претърпяха прекъсвания, принуждавайки част от облачната инфраструктура да премине в защитно изключване. Google в Обединеното кралство се сблъска с подобни проблеми.
Две водещи лондонски болници претърпяха проблеми със своите IT системи, причинявайки седмици на анулирани операции и отложени срещи.
Центровете за данни се сблъскаха с нарушение на условията за проектиране за първи път и вече достигнаха „неизследвани територии“, каза Ричард Клифърд, ръководител на иновациите в консултантската компания за центрове за данни Keysource. Ако температурите надхвърлят това, за което са проектирани центровете за данни, всеки градус над прага може да означава загуба на около 10 до 15 процента от капацитета.
В опит да укротят топлината, центровете за данни в Обединеното кралство изпратиха служители на покривите си, за да напръскат охладителните модули с маркучи, докато хората по целия континент бяха изправени пред мерки за ограничаване на водата. Тази зима коледните светлини ще бъдат затъмнени, за да се намали потреблението на енергия.
Наличието на енергия и цените винаги са играли роля в сложното изчисление при избора на място за нов център, каза Ландън Марстън, асистент в Политехническия институт на Вирджиния и Държавния университет. „През последната година или две наличието на вода също започна да играе по-голяма роля при вземането на решения за местоположение“, добави той.
Двата ресурса са взаимосвързани, особено когато става въпрос за охлаждане.
Повечето от енергията в центровете за данни се използва за захранване на сървъри, но огромните съоръжения също произвеждат топлина и трябва да бъдат охлаждани. Това изисква или енергия, когато се използва традиционно въздушно охлаждане, или вода, когато сървърите се охлаждат чрез изпаряване на вода, което е по-енергийно ефективно.
Често има конфликт на интереси: Ако център за данни използва повече вода, той се нуждае от по-малко енергия, а ако използва повече енергия, той се нуждае от по-малко вода“, каза Ралф Хинтеман, старши изследовател в Borderstep Institute for Innovation and Sustainability, базиран в Берлин мозъчен тръст.
С нарастващия натиск както върху ресурсите, така и върху проектните условия, операторите трябва да се справят с множество точки на натиск, „всички от които се появяват едновременно“, каза Саймън Харис, ръководител на критичната инфраструктура в Business Critical Solutions, консултантска компания за центрове за данни.
Битката на възприятията
Операторите на центрове за данни казват на хората, че вече са по-екологични и по-ефективни. Те казват, че заменят по-старата, по-малко ефективна цифрова инфраструктура, като отделни сървъри, управлявани от компании и правителства. Обединяването на всички тези сървъри на едно място спестява енергия, твърди индустрията.
Холандското правителство планира в един момент драстично да намали броя на центровете за данни, като четири големи заменят повече от 60 места.
Какво постигна холандското правителство с консолидацията в четири големи центъра за данни?“ пита реторично Стийн Гроув, управляващ директор на Холандската асоциация на центровете за данни, която представлява 95 процента от холандския пазар на центрове за данни, включително оператори като Google и Microsoft. „Те използват половината от мощността на това, което е имало преди.“
Изпълнителният орган на ЕС признава „значителните подобрения на енергийната ефективност, които индустрията на центровете за данни направи през последните десетилетия“.
И много американски големи технологични компании, предимно работещи с така наречените хиперскалери, също обещаха да разчитат единствено на зелена енергия за енергията, която използват.
И Google, и Meta посочват ангажимент да съчетаят своите операции, включително центрове за данни, със 100 процента възобновяема енергия. Тези ангажименти са част от по-широки екологични ангажименти, като например цели за заместване на повече вода, отколкото консумират в своите операции.
Но въпреки че тези действия може да са добронамерени, те също предизвикаха местна съпротива.
Огромните съоръжения вече заемат десетки хектари земя, предимно в селските райони. Изграждането на вятърни паркове и соларни паркове, които са в полза на центровете за данни, а не на местните жители, не винаги се харесва на жителите, като активистите на Зееволде, които превърнаха проблема в един от основните си аргументи срещу планирания обект.
Двоен преход
Новият план на Комисията – част от по-широк план за цифровизиране на енергийната мрежа – също ще „проучи“ искането на операторите да разкриват отделно косвените емисии на парникови газове, които произтичат от закупуването на услуги в центрове за данни и „обмисля“ енергиен етикет за сървъри и продукти за съхранение на данни, съгласно проекта.
Целта е да се противопостави на критиките от законодатели и неправителствени организации, че се случва твърде малко, след като индустрията сключи споразумение с Комисията през 2021 г., което даде необвързващ ангажимент за играчите в индустрията да намалят високия екологичен и въглероден отпечатък на центровете за данни. Споразумението многократно е обект на критики за това, че е било използвано за лобиране за други големи технологични цели.
Законодателите и неправителствените организации също казаха, че искат регулирането да отиде по-далеч от настоящите инициативи като изисквания за екодизайн, кодекс на поведение за енергийна ефективност и екологични критерии за обществени поръчки.
Всичко това принуждава ЕС да реши своите двойни амбиции да стане по-екологичен и по-дигитален. Той иска 75 процента от европейските компании да използват облачни услуги до 2030 г. и в същото време се стреми към „неутрални по отношение на климата, високо енергийно ефективни и устойчиви“ центрове за данни.
Зеленият холандски депутат Ким ван Спарентак е скептичен.
В определен момент цифровизацията ще попречи на устойчивия преход“, предупреди тя.