Служителите в ЕЦБ искат по-високи заплати заради инфлацията
Притесненията на персонала са се появили, въпреки че институцията отказва да действа срещу инфлацията, която уж е преходна
Докато Европейската централна банка смята, че високата инфлация е временно явление и отказва да предприеме действия срещу нея, служителите ѝ настояват за по-високи заплати...заради инфлацията, която очевидно смятат за стабилен проблем.
Синдикатът на институцията, известен като Международната и европейска организация за обществени услуги (IPSO), настоява тазгодишните общи корекции на заплатите на персонала да бъдат по-големи. Предложеното от ЕЦБ увеличение от 1.3% „вече не защитава заплатите ни от инфлация“, пише IPSO в имейл до служителите, получен от Bloomberg.
Докато ЕЦБ си е поставила средносрочна цел за инфлация от 2%, цените в Германия, където е базирана институцията и много от нейните служители живеят, вероятно ще се покачат близо до 6% този месец, предупреди тази седмица Бундесбанк.
IPSO твърди, че несъответствието между предложените увеличения на заплатите и разходите за живот ще доведе до „постоянна загуба на покупателна способност“ за персонала.
Дори ако нарастването на инфлацията има временен характер, на което всички се надяваме, нямаме гаранция, че ще възстановим загубите си“, се казва в имейла.
„ЕЦБ не е в състояние (или не желае) да защити собствения си персонал от въздействието на инфлацията!“
Служителите на ЕЦБ понастоящем разчитат на методология за корекция на заплатите, базирана на промените в заплатите в националните централни банки и други европейски институции, а не са свързани с местоположението, където са базирани.
Тази система се използва, защото позволява да се поддържа тясна връзка с промените в заплатите на националните централни банки на държавите-членки, особено тези в еврозоната“, каза говорител на ЕЦБ.
Изместване на индексацията
IPSO, чиито искания бяха съобщени за първи път във вторник вечерта от Politico, се обяви в подкрепа на механизъм за индексация, свързващ нарастването на заплатите с инфлацията в Германия или в еврозоната, като така, според синдиката, ще се намали напрежението сред служителите.
Подобен подход може да се разглежда като обезпокоителен от политиците, които се опасяват, че заплатите в икономиките на региона може да нараснат твърде бързо и да направят и без това високите цени устойчиви.
На изслушване в Европейския парламент миналата седмица президентът на ЕЦБ Кристин Лагард нарече прехода от системите за индексация от 70-те години на миналия век като „подобрение“.
Но тази промяна, съчетана с намалената преговаряща сила на синдикатите, вероятно е допринесла за по-ниските индексации в заплатите и цените през последното десетилетие, през което ЕЦБ предприе безпрецедентен стимул за предотвратяване на рисковете от дефлация.
„Ние няма да създадем инфлация или спирала на заплатите и цените, ако приведем в съответствие заплатата на служителите на ЕЦБ с инфлацията“, каза Карлос Боулс, вицепрезидент на IPSO и икономист в ЕЦБ.
„Ако ЕЦБ има някаква роля в инфлацията, това е чрез нейната парична политика, а не чрез механизма, използван за коригиране на заплатите на нейния персонал.“