Спас Русев окончателно излезе от Vivacom
След като по-рано се раздели със собствеността си в компанията, сега бизнесменът се оттегли и от Надзорния съвет
Спас Русев, който бе основен акционер в „Българска телекомуникационна компания“ (оперираща под бранда Vivacom) преди продажбата ѝ на United Group, окончателно е излязъл от дружеството. От 26 август 2022 г. той не е част от Надзорния съвет.
Бизнесменът влезе в новия състав на органа през юли 2020 г., когато българският мобилен оператор се присъедини към United Group. Оставането на Русев в компанията през последвалите две години бе мотивирано с идеята да помогне за плавния преход при смяната на собствеността, както и в цялостния процес по интегрирането на Vivacom в United Group.
От името на United Group бих искала да благодаря на г-н Спас Русев за неговата подкрепа и съдействие в цялостния процес по интеграция на Vivacom в United Group, който вече приключи успешно. Желаем му успех във всички бъдещи бизнес начинания“, каза Виктория Боклаг, главен изпълнителен директор на United Group.
Предистория
Придобиването на Vivacom от United Group е шестата смяна на собствеността на българския оператор след приватизацията му през 2004 г. Споразумението за продажбата бе постигнато през ноември 2019 г., няколко месеца след обявяването му за продан. През април следващата година сделката за 1.2 млрд. евро бе одобрена от регулаторите в Брюксел, а през юли последва нейното финализиране.
Сумата, която бе платена за последната продажба, надхвърли неколкократно цената, срещу която предишните собственици придобиха компанията няколко години по-рано. Припомняме, че през 2015 г. Спас Русев и британското подразделение на руската банка ВТБ – VTB Capital, заедно с Delta Capital International, собственост на бившия финансов министър Милен Велчев и брат му Георги, инвестираха 360 млн. евро в покупката.
Русев държеше мажоритарен дял от 48% в БТК.
Той и партньорите му придобиха телекома на търг, след като компанията изпадна в състояние на неизпълнение на дълга си. През същата година, малко преди аукциона, Empreno Ventures – инвестиционна компания, контролирана от руския бизнесмен Дмитрий Косарев, купи дял в люксембургската холдингова фирма, която тогава притежаваше Vivacom.
Паралелните действия отключиха серия от съдебни битки, като въпреки окончателното решение в полза на Русев – Косарев продължи да настоява, че компанията му е отмъкната несправедливо.
Ерата United Group
Вливането в семейството на източноевропейската UG отвори нови хоризонти пред Vivacom. Конкретно на вътрешния пазар през миналата година компанията предприе серия от придобивания, чрез които разшири портфолиото си с доставчици на интернет и телевизия в десетки населени места в Северна България. Придоби и фирма, занимаваща се с инфраструктурни дейности в сферата на дaлeĸocъoбщитeлните мpeжи.
Компанията майка United Group също бе активна в тази посока и окрупни телеком бизнеса си с придобиването на Wind Hellas, един от трите водещи гръцки оператора. Не е случайно, че освен мобилните мрежи негов фокус е и телевизията, в каквато посока се развива самата UG.
В България, малко след като добави Vivacom към портфолиото си, международната група купи и „Нова Броудкастинг Груп“. С една от водещите национални телевизии в активите си – Nova, United Group си осигури позиции не само в разпространението, но и в създаването на съдържание.
Самата Vivacom е третият най-голям доставчик на телевизия у нас, след „Булсатком“ и прекия конкурент A1. След придобиването си, операторът започна да предлага интерактивната стрийминг платформа на UG – EON TV.
Любопитно, в контекста на новината за излизането на Спас Русев от надзора на Vivacom, е информацията от декември миналата година за постигнатото споразумение на бизнесмена да придобие „Булсатком“. Към онзи момент се очакваше сделката да приключи в първите месеци на 2022 г. Справка в Търговския регистър показва, че към днешна дата като действителен собственик на дружеството все още е вписан Станислав Георгиев – главният изпълнителен директор, който трансформира доставчика в ЕООД и е част от екипа, изправил го на крака след изпадането в тежка финансова криза и несъстоятелност.