Стартъпът Neuralink на Илон Мъск за първи път имплантира чип в човешки мозък
Целта на технологията Telepathy на първо време e да позволи на хора с тежка парализа да управляват компютри чрез мисълта си
Невротехнологичният стартъп Neuralink на Илон Мъск имплантира своето устройство в мозъка на човек за първи път. Пациентът „се възстановява добре“, заяви милиардерът в публикация в X, известен преди като Twitter.
Компанията разработва мозъчен имплант, който има за цел да помогне на пациенти с тежка парализа да управляват външни технологии само с помощта на нервни сигнали. Neuralink започна да набира пациенти за първото си клинично изпитване върху хора през есента, след като получи одобрение от Американската агенция по храните и лекарствата за провеждане на проучването още през май.
Мъск заяви в понеделник, че първият продукт на Neuralink се нарича Telepathy (б.а. – от английското „телепатия“).
Ако технологията функционира правилно, пациентите с тежки дегенеративни заболявания като Амиотрофична латерална склероза (АЛС) биха могли един ден да използват импланта, за да общуват или да имат достъп до социалните медии, като движат курсори и пишат с мисълта си.
Мъск дава пример с великия учен Стивън Хокинг, който общуваше посредством специално устройство.
Устройството позволява да контролирате телефона или компютъра си, а чрез тях и почти всяко устройство, само с мисъл“, пише той. „Първоначалните потребители ще бъдат хора, които са загубили възможността да използват крайниците си. Представете си, ако Стивън Хокинг можеше да общува по-бързо от бърз машинописец. Това е целта.“
Клиничното изпитване при хора е само стъпка по пътя на Neuralink към комерсиализация. Компаниите, произвеждащи медицински изделия, трябва да преминат през няколко кръга на интензивно събиране на данни за безопасност и тестване, преди да получат окончателно одобрение от FDA.
Neuralink не разкрива колко пациенти ще участват в първоначалното изпитване.
Като част от нововъзникващата индустрия за мозъчно-компютърни интерфейси или BCI, Neuralink е може би най-известната компания в тази област благодарение на основателя си Илон Мъск, който е и главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX. BCI е система, която дешифрира мозъчните сигнали и ги превръща в команди за външни технологии, а няколко компании като Synchron, Precision Neuroscience, Paradromics и Blackrock Neurotech също са създали системи с такива възможности.
Paradromics възнамерява да започне първото си изпитване с пациенти през първата половина на тази година. Precision Neuroscience проведе първото си клинично проучване при хора миналата година. Пациент, получил BCI на Synchron, вече демонстрира как го използва, за да публикува от акаунта на главния изпълнителен директор Том Оксли в Twitter през 2021 г.
Не е ясно коя компания ще бъде първата, която ще достигне до пазара.
Що се отнася до Мъск, той се слави като щедър на обещания, но опитът му с изпълнението им е далеч по-криволичещ. През 2016 г. милиардерът погрешно прогнозира, че до две години ще бъде възможно Tesla да се движи автономно от Ню Йорк до Лос Анджелис. Същата година той заяви, че неговата ракетна компания SpaceX ще полети до Марс през 2018 г. Все още чакаме.
През 2017 г. Мъск предположи, че първият продукт на Neuralink ще бъде на пазара „след около четири години“. Независимо от забавянето новината от последните дни е „ключов етап“ към тази цел, заяви Ан Ванхостенберг, професор по активни имплантируеми медицински изделия в Кралския колеж в Лондон.