Столтенберг: Путин използва студа като оръжие
Генералният секретар на НАТО заяви, че Алиансът ще продължи да подкрепя Украйна
Русия вероятно ще продължи да атакува енергийната мрежа на Украйна, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. По думите му руският президент Владимир Путин използва студа като оръжие. Въпреки това НАТО ще продължава да подкрепя Украйна, като дори се очаква да потвърди отново решението си от 2008 г. за присъединяване на страната към военния съюз.
Това показва, че президентът Путин сега се опитва да използва... зимата като оръжие във война срещу Украйна“, каза той пред репортери на пресконференция в Букурещ преди двудневната среща на министрите на отбраната на страните членки на НАТО.
Военният алианс може да повтори едно от най-противоречивите си решения, като препотвърди позицията си, че Украйна ще се присъедини към НАТО един ден. Именно в Букурещ през 2008 г. президентът на САЩ Джордж Буш убеди съюзниците си да отворят вратата на НАТО за Украйна и Грузия, въпреки яростните руски възражения, напомня Associated Press.
НАТО приветства евроатлантическите стремежи на Украйна и Грузия за членство в НАТО. Днес се съгласихме, че тези страни ще станат членки на НАТО“, се казваше в изявление на лидерите тогава.
Руският президент Владимир Путин, който присъства на срещата тогава, определи това като „пряка заплаха“ за сигурността на Русия. Около четири месеца по-късно руските сили нахлуха в Грузия.
Някои експерти описват решението в Букурещ като масивна грешка, която накара Русия да се почувства притисната в ъгъла от привидно непрекъснато разширяващия се НАТО. Алиансът контрира, че не принуждава страните да се присъединят и че някои са поискали членство, за да търсят защита от Русия - както правят сега Финландия и Швеция.
Повече от 14 години по-късно НАТО ще обещае тази седмица да подкрепи Украйна в дългосрочен план, тъй като тя се защитава от руски въздушни, ракетни и наземни атаки - много от които са поразили електрически мрежи и друга гражданска инфраструктура, лишавайки милиони хора от електричество и отопление .
НАТО ще продължи да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо. Няма да отстъпим“, обеща миналата седмица Столтенберг.
Северна Македония и Черна гора се присъединиха към водената от САЩ организация през последните години. С това, каза Столтенберг, „ние показахме, че вратата на НАТО е отворена и че съюзниците в НАТО и страните-кандидатки трябва да вземат решение за членство. Това е и посланието към Украйна.”
На тази среща в Букурещ НАТО вероятно ще направи нови обещания за подкрепа за Украйна - за гориво, генератори за електричество, медицински консумативи, зимно оборудване и устройства за заглушаване на дронове. Индивидуалните съюзници вероятно ще обявят нови доставки на военно оборудване за Украйна - главно системите за противовъздушна отбрана, които Киев толкова отчаяно търси, за да защити небето си. НАТО като организация няма да предложи такива доставки, за да избегне въвличането в по-широка война с ядрено въоръжената Русия.
Но министрите, заедно с украинския си колега Дмитро Кулеба, ще погледнат и по-далеч.
В по-дългосрочен план ще помогнем на Украйна да премине от оборудване от съветската ера към модерни стандарти, доктрина и обучение на НАТО“, каза Столтенберг.
Това не само ще подобри въоръжените сили на Украйна и ще им помогне да се интегрират по-добре, но и ще изпълни някои от условията за членство. Въпреки това Украйна няма да се присъедини към НАТО скоро. След като Кримският полуостров е анексиран, а руските войски и промосковските сепаратисти държат части от юг и изток, не е ясно как изобщо ще изглеждат границите на Украйна.
Много от 30-те съюзници смятат, че фокусът сега трябва да бъде единствено върху победата над Русия. Но дори когато икономическият натиск – високите цени на електроенергията и газа, плюс инфлацията, изострени от войната – нараства върху много съюзници, Столтенберг не би притиснал Украйна да влезе в мирни преговори. Европейските дипломати казват, че Путин няма желание да дойде на масата за преговори.
Повечето войни завършват с преговори. Но това, което се случва на масата за преговори, зависи от това, което се случва на бойното поле. Затова най-добрият начин да увеличим шансовете за мирно решение е да подкрепим Украйна“, каза Столтенберг.
Министрите на Босна, Грузия и Молдова - три партньора, които според НАТО са под нарастващ руски натиск - също ще бъдат в Букурещ. Столтенберг каза, че НАТО „ще предприеме по-нататъшни стъпки, за да им помогне да защитят своята независимост.