Страхът от дигиталната рубла надвисва над САЩ
Тенденцията към дедоларизация, която заформят централните банки на Русия, Китай и Иран, може да обърка американската политика
Икономиката се трансформира, а цифровите валути ще са бъдещето на финансовите системи, коментира управителят на централната банка на Русия Елвира Набиулина. Според нея има нужда от бързи, евтини платежни системи и този тип пари, лансирани на държавата, могат да запълнят отварящата се празнина, каза тя в интервю за CNBC.
Мисля, че това е бъдещето на нашата финансова система, защото то корелира с развитието на цифровата икономика“, посочи Набиулина.
През октомври Москва публикува консултативен документ, очертаващ идеята за дигиталната рубла. От него стана ясно, че целта е да има готов прототип до края на 2021 г. Пилотите и изпитанията могат да започнат следващата година, каза Набиулина. Стойността на една цифрова рубла ще се равнява на една парична рубла, обясниха от Банката на Русия миналата година.
Дигиталните валути на централните банки се различават от криптовалутите, като биткойн. Те се издават и контролират от властите. Много централни банки по света разработват суверенни цифрови валути, които според защитниците на идеята ще насърчи финансовото включване и ще улесни трансграничните транзакции.
Набиулина прогнозира, че ще има предизвикателства при намирането на „общи решения“ между системите, които са разработени независимо от различните страни. „Ако всяка банка създаде [своя] собствена система, ще бъде много трудно да се създадат някои взаимовръзки между, за да се улеснят всички трансгранични плащания“, каза тя.
Дедоларизация
Според Майкъл Гринуолд, бивш служител на Министерството на финансите на САЩ, тенденцията би могла да се окаже проблем за САЩ. „Това, което ме тревожи, е, че центрланите банки на Русия, Китай и Иран създават свои цифрови валути, за да работят извън долара, а други държави ги следват“, каза той, изтъквайки тревогата си.
Набиулина същи намери връзка между дигиталната рубла и санкциите на САЩ, които тя нарече „постоянен риск“ за страната ѝ. През годините Вашингтон наложи различни рестрикции на Москва по различни причини – от подозрение за отравяне на опозиционни политици до предполагаема намеса в изборите и кибератаки.
„Нашата парична политика, както и фискалната политика и цялата макроикономическа политика, е доста консервативна“, каза тя. Резервите на Москва са „доста големи, за да издържат на всички финансови сценарии или геополитически сценарии“ и вероятно са по-разнообразни от резервите на други страни, смята Набиулина.
Дедоларизацията е част от широка политика за управление на валутните рискове, изтъкна още тя.
Експертите обаче казват, че Русия постепенно се отказва от използването на американския долар като начин да се изолира от последиците от санкциите, които могат да бъдат насочени към всички компании, използващи валутата.
През 2019 г. Ан Корин, съдиректор на Института за анализ на глобалната сигурност, каза пред CNBC, че има „нарастващ клуб“ от „много мощни“ играчи, които искат да подкопаят важността на зелените пари. Китай, Русия и Европейският съюз имат силна „мотивация за дедоларизация“, каза тя тогава.