Лидерите на Г-7 се споразумяха за минимален корпоративен данък от 15%
Сделката трябва да получи одобрение и при предстоящата среща на Г-20
Съединените щати, Великобритания и други водещи държави постигнаха знакова сделка, за да се стремят към по-високо глобално данъчно облагане на мултинационални бизнеси като Google, Apple и Amazon. В ход, който може да събере стотици милиарди долари, за да им помогне да се справят с последствията от COVID-19, Групата от седем големи напреднали икономики се съгласи да подкрепи минимална глобална корпоративна ставка от най-малко 15% и компаниите да плащат повече данък на пазарите, където продават стоки и услуги.
„Министрите на финансите на Г-7 постигнаха историческо споразумение за реформа на глобалната данъчна система, за да се приспособи към световната цифрова епоха“, заяви британският финансов министър Риши Сунак след председателството на двудневна среща в Лондон.
"Сложно е и това е първа стъпка", каза Сунак.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че "значителният, безпрецедентен ангажимент" ще сложи край на това, което тя нарече надпревара на глобалното данъчно облагане.
Сделката, която се готвеше години обещава прекратяване на националните данъци върху цифровите услуги, събирани от Великобритания и други европейски страни, които според САЩ несправедливо са насочени към американските технологични гиганти. Мерките обаче първо ще трябва да намерят по-широко съгласие и одобрение на среща на Г-20, която включва редица нововъзникващи икономики. Тя трябва да се проведе следващия месец във Венеция.
Министрите се съгласиха също така да накарат компаниите да декларират въздействието си върху околната среда по по-стандартен начин, така че инвеститорите да могат по-лесно да решат дали да ги финансират, което е ключова цел за Великобритания. Богатите нации се борят от години, за да се споразумеят за начин за събиране на повече приходи от големи мултинационални компании като Google, Amazon и Facebook, които често отчитат печалби в юрисдикции, където плащат малко или никакъв данък. Администрацията на американския президент Джо Байдън даде на застоялите преговори нов тласък, като предложи минимална ставка на корпоративния данък от 15% - над нивото в страни като Ирландия, но под най-ниското ниво в Г-7.
Германия и Франция също приветстваха споразумението, въпреки че френският министър на финансите Бруно Льо Мейр заяви, че ще се бори за по-висока глобална минимална ставка на корпоративния данък от 15%, която той определи като "отправна точка".
Германският финансов министър Олаф Шолц заяви, че сделката е "лоша новина за данъчните убежища по света".
"Компаниите вече няма да могат да избягват данъчните си задължения, като резервират печалбите си в страните с най-ниски данъци", добави той.
Ирландският финансов министър Пашал Донохоу, чиято държава е потенциално голям губещ с данъчната си ставка от 12.5%, заяви, че всяка глобална сделка също трябва да вземе предвид по-малките държави.
Сунак заяви, че сделката е "огромна награда" за данъкоплатците, но е твърде рано да се знае колко пари ще събере за Великобритания.
В споразумението не става ясно кой точно бизнес ще бъде обхванат от правилата, отнасяйки се само до „най-големите и най-печеливши мултинационални предприятия“. Европейските страни се опасяват, че бизнес като Amazon може да се промъкне в мрежата, тъй като отчита по-ниски маржове на печалба от повечето други известни технологични компании.