Стрийминг услуга за аудиокниги стъпва в България
Платформата Storytel ще се фокусира върху предлагането на българско съдържание
~ 3 мин.
Една от най-популярните стрийминг платформи за аудиокниги започва да предлага услугата си в България. Нашата страна става 15-ата в света, в която дигиталното съдържание на Storytel става достъпно.
Компанията е сред водещите европейски стрийминг платформи и има амбицията да се превърне в световен лидер. Storytel предлага неограничена абонаментна стрийминг услуга от 2005 г. и до момента има около 50 млн. слушани аудиокниги в глобален мащаб.
Моделът на Storytel е близък до вече познати у нас стрийминг услуги като Netflix и Spotify и дава достъп до неограничено съдържание от книги и статии във всякакви жанрове срещу месечна абонаментна такса. Услугата е достъпна чрез мобилно приложение, работещо през iOS и Android.
Storytel е първата абонаментна услуга за аудиокинги на българския пазар. От компанията обясняват, че ще се фокусират върху родното съдържание, включително класически произведения, съвременни романи, книги за деца, книги за мениджмънт и самоусъвършенстване, статии и публицистика, аудиосериали и други.
В България Storytel започва с каталог от над 300 заглавия на български и неограничен достъп до повече от 50 хиляди на английски. Българското съдържание включва актуални български заглавия и романи на съвременни автори като Алек Попов, Александър Шпатов, Ангел Игов, Георги Господинов, Деян Енев, Иво Сиромахов, Радослав Парушев и други. Платформата предлага и задължителни класики като ”Бай Ганьо” и ”Под игото” и произведения за деца като ”Малкият принц”, ”Хъкълбери Фин”, ”Лешникотрошачката”, ”Том Сойер”, ”Принцът и просякът” и много други. В каталога могат да бъдат намерени и български хитове като ”Потъването на Созопол” на Ина Вълчанова, ”Сестри Палавееви” на Алек Попов и разнобразна поезия – от Яворов до Георги Господинов. Някои от криминалните романи са: ”Русалката” на Камила Лекберг, ”Мъжете, които мразеха жените” на Стиг Ларшон и ”Къщата” на Богдан Русев, а сред разказите могат да се чуят: ”Деград” на Васил Георгиев и ”Стари хипари” на Михаил Вешим. В българския каталог има и исторически аудиокниги за Левски, Бенковски, ”Шипка” на Яна Язова, ”Писма от България” на Евгений Утин и други.
„Storytel идва в България с амбицията да създаде нова категория, стъпвайки на традиционно големия интерес на българите към четенето и литературата и нарастващото търсене на дигитално съдържание с абонаментна услуга. Всички тези фактори, наред с широкото разпространение на смартфоните у нас, са добра предпоставка за покачването на интереса към слушане на истории и книги в движение или докато правим нещо друго”, коментира Лиза Василева, управител на Storytel за България.
През последните три години, аудиокнигите са най-бързо растящият дигитален формат на глобалния пазар. Според данни на Американската асоциация на аудиокнигите (APAC), през 2017 г. оборотът достига близо $2.5 млрд. долара, което е с 22.7% повече от 2016.
Storytel стартира през 2005 и оттогава има приблизително 50 000 000 слушани аудио- и електронни книги. Storytel работи с всички видове смартфони и има offline функция, която позволява да слушате аудиокниги или да четете електронни книги, дори когато не разполагате с интернет връзка. През последните 4 години компанията регистрира ръст от 62 процента, който се увеличава с всяка следваща година. През 2018 г. Storytel ще достигне 200 милиона часа стрийминг. Компанията е със седалище в Стокхолм и работи на 15 пазара: Швеция, Норвегия, Дания, Холандия, Финландия, Русия, Полша, Исландия, Турция, Италия, Испания, Индия, Обединените арабски емирства, Мексико, а сега и България.