Строежът на 6.5 км от магистралата „Русе – Велико Търново“ започва през октомври
Регионалният министър Андрей Цеков заяви, че до края на годината ще бъдат обявени поръчки за над 1.5 млрд. лв. за основни ремонти и нова пътна мрежа
През октомври тази година може да започне строителството на малък участък от магистралата „Русе – Велико Търново“. Регионалният министър Андрей Цеков планира тази година да стартира и обществена поръчка за строителството на последния трети лот от магистралата – между Бяла и Велико Търново.
Очакваме разрешение за строеж за първия участък, който е около шест километра и половина през месец октомври. Тогава ще може да се открие и строителна площадка. Що се касае до участъка от Бяла до Велико Търново, през тази година ще пуснем обществена поръчка за него“, заяви Цеков, цитиран от БТА.
Това не е първият обещаван срок за стартиране на строежа на магистралата. Бившият министър Иван Шишков обещаваше пред медии това да стане през септември тази година, но в същото време в отговор на депутатски въпрос посочи, че реалистичния срок е март месец 2024 г., когато трябва да приключи проектирането на участъците.
Припомняме, че магистралата е разделена на три лота. Обществената поръчка за първите два лота (участъка Русе – Бяла и обхода на Бяла с обща дължина от 76 км) бе стартирана още през 2020 г., но изпълнители бяха избрани едва през 2022 г.
Общата индикативна стойност на поръчката бе над 987.2 млн. лв. без ДДС, но при отварянето на ценовите оферти на фирмите стана ясно, че те значително я надхвърлят. Въпреки че двата избрани консорциума подадоха най-ниски ценови оферти, инженерингът на аутобана надскочи 1.5 млрд. лв., т.е. километър ще струва около 20 млн. лв.
Колко ще струва строителството на третия лот с дължина от около 57 км – от Бяла до Велико Търново – ще стане ясно, когато поръчката бъде обявена.
Изпълнител на участъка Русе – Бяла е ДЗЗД „Хемус-16320“, с партньори в обединението: „Инфра Експерт“ АД, „Автомагистрали – Черно море“ АД, „Пътинженерингстрой-Т“ ЕАД и „Трансконсулт-22“ ЕООД. Дължината на участъка е 40 км, като срокът за строителството му е над 5 години и 8 месеца.
Изпълнител на обхода на Бяла е ДЗЗД „АМ Русе Търново“, с партньори в обединението: „Европейски пътища“ АД, „Грома Холд“ ЕООД, „Водно строителство – Благоевград“ АД, „Автомагистрали Хемус“ АД и „Пътпроект 2000“ ООД. Дължината на участъка е 35.4 км., като срокът за изпълнение е около 5 години.
Ремонт и строеж на нови пътища
От началото на годината са разходвани едва 244 млн. лв. за основни ремонти и изграждане на нови пътища при предвидени в бюджета над 2 млрд. лв, коментира още Цеков. Това по думите му показва липса на планиране и на готови проекти, по които да се работи, както и липса на обществени поръчки, които да са възложени, така че да се осигури фронт.
Нашата амбиция е първо да направим ясна програма за следващата година. До края на тази година ще бъдат обявени нови обществени поръчки за обекти за над милиард и половина лева за основни ремонти и изграждане на нова пътна мрежа, и след това ще си направим седемгодишната стратегия както законът го изисква“, добави министърът.
На въпрос какво се случва със строителството на магистрала „Хемус“, което до момента струва 1.4 млрд. лв., министър Цеков заяви, че „Хемус“ ще я има. Той отбеляза, че магистралата е започнала да се строи в разрез с всякакви норми на право и морал. По думите му в момента има ясна визия как може да се излезе от ситуацията.
Сега бих казал, че имаме план, имаме една работна група, която очаквам до края на лятото да предложи решение така, че „Хемус“ да може да се строи и да се случи в рамките на следващите години.“
Припомняме, че ресорното ведомство разполага с 2.8 млрд. лв. за поддръжка и ново строителство на пътища.