AI в строителството: Компании в България вече го използват в работата си
Може ли изкуственият интелект да доведе до революция в сектора? Economic.bg потърси отговор на този въпрос
Неведнъж експерти и анализатори в сектора на строителството са казвали, че изкуственият интелект ще има все по-голяма роля в сектора през следващите години. Но по какъв начин точно може да промени строителния сектор в България? И ще доведе ли до революция в сектора? Отговор на тези въпроси потърсихме от Георги Шопов, председател на Националното сдружение на строителните предприемачи (НАСП).
Според него изкуственият интелект „не е нищо повече от работа с база данни“.
В строителството изкуственият интелект има място в избора на материали и елементи. Тоест, да се филтрира изключително прецизно коя е най-добрата оферта. Другият аспект, в който може да се използва изкуствен интелект, е когато една компания има голяма база данни от клиенти“, казва Шопов.
И въпреки че той е на мнение, че едва ли AI алгоритмите ще доведат до революция в сектор „Строителство“, все пак смята, че освобождавайки човек от административната работа, той ще има време за повече анализ и революционни открития.
Ако се измисли как да се замени бетонът, който е доста скъп за производство, това вече би довело до революция в сектора. Индиректно, освобождавайки мисълта на хората от техническите неща, това може да доведе до изобретяването на материал, който е по-екологичен и природосъобразен от бетона“, казва още Шопов.
Примерът на българските компании
Оказва се, че строителни компании в България вече активно използват новите технологии.
Пример за такова дружество е „Кастело Прикаст“ ООД, която е една от най-големите компании в сектора на индустриалното строителство в България.
Новите AI инструменти, които фирмата внедрява, трансформират начина, по който тя планира, проектира и изпълнява своите проекти, казват от дружеството.
Смятаме, че внедряването на AI е бъдещето в сферата на строителството. Той е основен двигател на трансформацията, която ще определи стандартите за индустриалното строителство през следващите десетилетия“, заяви мениджърският екип на компанията.
AI алгоритмите анализират спецификите на проекта, предлагат най-ефективните инженерни и функционални решения, оптимизират цялостния дизайн. С помощта на изкуствения интелект ще се предоставя автоматизиран мониторинг, който съдейства за висока ефективност и контрол върху потенциалните рискове, а оттам – и за навременното им управление.
„Кастело Прикаст“ ООД изпълнява проекти „до ключ“ с конструкции от сглобяем стоманобетон, които дружеството произвежда в собствения си завод за сглобяеми стоманобетонни елементи до София.
В сектора на жилищното строителство в България алгоритмите също се използват, споделя търговският директор на VM Invest Петър Сотиров пред Economic.bg. По думите му изкуственият интелект вече почти изцяло е навлязъл в проектирането на сградите.
Почти всеки специалист, отговорен за сградата, използва изкуствен интелект. При нас абсолютно всички архитекти и инженери работят по този начин“, казва Сотиров.
По думите му изключително ефективни са AI алгоритмите, които се използват за изчисляване на енергийната ефективност, дебелината на тухлите, избора на дограма. Според него изкуственият интелект може да изиграе решаваща роля и при крайната цена на апартаментите.
При избора на материали е изключително важно всичко да бъде точно прецизирано. Тогава се спестяват разходи, което пък би могло да повлияе и на цената на крайния купувач“, казва Петър Сотиров.