АПИ поиска да се изгради тол системата въпреки жалбите
Това се налага, тъй като изборът на изпълнител се обжалва, а министерството не иска да се чака повече
Агенция "Пътна инфраструктура" е поискала от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предварително изпълнение на договора с фирмата, избрана за изпълнител на тол системата. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков пред медии в парламента, цитиран от пресцентъра си.
Това се налага, тъй като изборът на изпълнител се обжалва, а министерството не иска да се губи време в изчакване.
Нанков поясни, че в момента е спазен регламентираният в Закона за обществените поръчки срок и сега се изчаква произнасянето на съответните компетентни органи, за да бъде сключен договорът и да започне реалното внедряване на тол системата по републиканската пътна мрежа.
„Извън обхвата на договора с изпълнителя има още няколко неща, които трябва да бъдат извършени, на чисто експертно ниво и това, на първо място, е изготвянето на проекти на промени в сто и четири нормативни акта“, съобщи още регионалният министър. „Втората задача е свързана с начина на контрол, заедно с Агенция „Пътна инфраструктура“, на самия процес на внедряване на системата“, добави Нанков и допълни като трета задача – необходимостта от създаването на финансов модел за тарифиране и обхват на системата, на определени участъци от републиканската пътна мрежа, които ще бъдат обект на тол-такса.
„Заложеният обхват на системата, в заданието на процедурата от над 80% от републиканските пътища, най – вероятно ще бъде редуциран“, прогнозира Нанков и подчерта, че според него между 50% и 2/3 от републиканската пътна мрежа ще бъде обхваната реално от тол таксите. По думите му, обаче, експертите са тези, които ще подготвят необходимите анализи.
Пред журналисти днес министърът на регионалното развитие и благоустройството коментира и щетите по републиканската пътна мрежа след поройните дъждове, които по думите му възлизат на близо четири милиона лева. „Има разрушения по републиканските пътища, включително и скатове по автомагистрала „Тракия“, чието отстраняване поехме със собствен бюджет“, каза още министърът и допълни, че засега е затруднено преминаването по пътя Бургас – Средец.
„След потопа, още на 25-ти октомври, в максимално бърза степен започнахме възстановяването на мостови съоръжения в Горно Езерово, Черни връх, както и по републиканските пътища, за да не останат блокирани населени места“, допълни министърът и припомни, че още същия ден са били отворени почти всички пътища, с изключение на пътен възел Братово и отсечката между Долно Езерово – Братово – Полски извор, които са били отворени на следващия ден.
Регионалният министър съобщи още, че трите язовира за питейно-битово водоснабдяване, които МРРБ поддържа по линия на ВиК операторите – „Камчия“, „Ясна поляна“ и „Ново Паничарево“, са в перфектно експлоатационно състояние.