Народното събрание поема на ръчно управление Националната детска болница
Напредъкът по строежа ще бъде наблюдаван с камери в реално време, а депутатите се надяват лечебното заведение да е готово до 4 – 5 години
Народното събрание поема на ръчно управление проекта за Национална детска болница, който буксува от няколко години. Със специално изграден сайт, с камери, които ще излъчват на живо строежа, както и с ежемесечни доклади от здравния министър, депутатите ще контролират дейностите. Проекторешението, внесено от представителите на „Продължаваме промяната – Демократична България“, ГЕРБ и ДПС, бе прието единодушно от всички политически партии в парламента.
Въпреки принципната подкрепа, която бе дадена и от другите групи, то критите не бяха спестени. Те бяха основно насочени към това, че не е нужно Народното събрание да се занимава с дейности, които са в правомощията на изпълнителната власт.
Припомняме, че в средата на декември миналата година стана ясно, че въпреки избрания терен от служебното правителство, който се намира в Горна Баня, строежът няма да започне скоро. Има редица дейности, които тепърва трябва да бъдат извършени.
Какво бе прието?
В 7-дневен срок от приемането на решението, здравният министър трябва да представи на НС отчет, изготвен след цялостен одит на извършените действия, резултатите и разходваните средства по проекта, които са предприети от „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД.
Припомняме, че дружеството бе специално създадено да управлява строежа на лечебното заведение. За целта получи 100 млн. лв.
Също така в срок от 30 дни здравният министър трябва да представи на парламента план за ускорено изграждане, оборудване и пускане в експлоатация на болницата. Този план трябва да включва и програма за кадрово обезпечаване на структурите и звената в лечебното заведение.
Здравният министър ежемесечно ще предоставя доклад за изпълнението на плана в Комисията по здравеопазване в парламента.
Като точка четвърта, по предложение на Костадин Ангелов (ГЕРБ), е прието и в срок от един месец здравният министър да създаде специализирана интернет страница, на която да публикува цялата информация, свързана с изграждането на болницата.
По време на дебатите Ангелов посочи, че след проведена среща с Обществения съвет, в който участват неправителствени организации, дори е било обсъдено да има сайт, на който всеки български гражданин да вижда докъде са стигнали всички действия,
а камери в реално време да излъчват процеса по изграждане на определеното място.“
Дебатите
Въпреки че решението бе прието със 166 гласа „за“, като нямаше „против“ и въздържали се, то по време на дебатите представителите на „Има такъв народ“ и БСП изказаха възражения. Опозицията твърдеше, че кабинетът не може да се справи, а министрите са слаби. Вносителите обаче контрираха, че проблемът е в това, че е нужна административна реформа, тъй като държавата има огромен проблем с това да строи.
Капацитетът трябва да се върне и НС да влезе в ръчен контрол и да пита защо не се строи", заяви Радомир Чолаков (ГЕРБ)
Гроздан Караджов (ИТН) заяви, че не е нужно парламента да се занимава с дейностите, тъй като проблемът може да бъде решен от Министерския съвет. По думите му НС се превръща в „проектна компания“.
Ще ходим там на първа плоча, кота 0, а след 7-8 парламента дано присъстваме и на акт 16“, коментира Караджов.
Иван Ченчев (БСП) заяви, че въпреки общата заявка, че въпросът е спешен, то някои срокове в решението будат любопитство. Според него за създаването на сайт са нужни 5-10 дни, а не 1 месец. Той повдигна и въпроса с избраното място, което по думите му, не било подходящо заради липсата на довеждащата инфраструктура.
Няма срок, в който да се ориентираме кога трябва да приключи проекта“, заяви Ченчев.
Ангелов му отговори, че ако мястото бъде променено, това ще означава забавяне на проекта с поне 4-5 години. По думите му има закони, които трябва да бъдат спазени, въпреки че проектът е от национално значение. Заяви, че оптимистичните срокове за завършване на болницата са 4-5 години, но…
Реалистичните срокове за мен са малко по-големи. Има и песимистични, които са 7-8 години.“
Той допълни, че приемането на решението ще даде ясен знак, че НС застава твърдо зад реализацията на проекта.