Таванът на надценката на хляба очаквано породи куп проблеми
Липсва контролен орган, който да следи дали въведения таван се спазва, както и механизъм за санкции
Изненадващото одобрение на 15-процентния таван на надценката на хляба от депутатите очаквано е свързано с куп проблеми по прилагането му. Това става ясно дни преди официалното влизане в сила на мярката – от 1 юли. Скандалната промяна дойде без никакво обсъждане, през предходните и заключителни разпоредби на Закона за хазарта и като част от предизборната кампания. Мотивът на депутатите беше, че производствените цени били ниски, но търговците си начислявали 40 – 50% надценка.
В парламента в четвъртък служебният министър на финансите Людмила Петкова обясни, че ведомството ѝ постфактум е изготвило анализ по темата, като е изискало данни от НСИ, НАП, Агенция „Митници“ и Министерството на земеделието. По думите ѝ
всички данни показват, че в момента нормалната надценка на различните видове хляб е около 15-те процента, но има други проблеми, свързани с практическото прилагане“.
Дни преди влизането в сила на поправката Петкова изтъкна пропуски, като това, че няма контролен орган, който да следи дали въведения таван се спазва, а освен това липсват административно-наказателни разпоредби, които да определят санкции при неспазването му.
Още нещо – 15% таван на надценката се прилага към производствените цени или цените на вносител. За да се засече по цялата верига на доставки какви са цените, лицата трябва да ги посочват в дневниците за покупко-продажби“, каза Петкова.
Това обаче е чувствителна информация.
Преди да излязат във ваканция заради изборите депутатите възложиха на министерствата на финансите и на икономиката да направят анализи на ефекта от мярката. Тогавашният председател на бюджетната комисия Йордан Цонев (ДПС) обяви, че ако становищата на двете министерства са отрицателни, таванът на надценката за хляба ще бъде отменен.
Сега министърът на финансите насърчи депутатите да решат дали не трябва да направят поправки в закона или да отменят поправката. Това обаче е почти невъзможно да се случи в срок до 1 юли, тъй като в новия парламент все още не са сформирани комисии, а без тях не може да се извършва законодателна дейност.
Ограничението на надценката важи за трите вида хляб - бял, „Добруджа“ и типов. От Сдружението за модерна търговия предупредиха, че от 1 юли има опасност трите вида най-масов хляб да изчезнат от рафтовете в магазините.
От бранша казват също, че няма методически указания какъв е обхватът на продуктите, за които важи ограничението – по състав или по етикет ще се преценява дали хлябът е бял, „Добруджа“ или типов. Търговци вече допуснаха, че след 1 юли може да последва и преопаковане на въпросните видове хляб, така че на опаковките им да не пише бял, „Добруджа“ или типов, а някакви други наименования с цел да се заобиколи законовото изискване за 15% таван на надценката.
Федерацията на хлебарите и сладкарите в България настоя новият парламент да отмени законодателното си решение, защото нарушавало правилата на пазара и свободната конкуренция.