19-те държави с най-лоши условия за чужди работници
Оценявани са фактори като възможности за развлечение, пътуване и транспорт, здравеопазване, сигурност и безопасност
Работата в чужбина често е доходоносна и предпочитана от доста специалисти. Но освен заплащането много други фактори определят избора на държава, където човек да живее и работи.
InterNations, най-голямата в света мрежа за хора, които живеят и работят извън страната си, направи изследване измежду 14 300 чуждестранни специалисти от 174 националности, живеещи в 191 държави по света. Те са оценили страните, в които се трудят, според 43 различни аспекта по скала от 1 до 7.
Според резултатите InterNations калкулира крайни осреднени стойности за качеството на живот във всяка страна.
Индексът взема предвид показатели като възможности за прекарване на свободното време, лично щастие, пътуване и транспорт, здравеопазване и благосъстояние, сигурност и безопасност.
Ето и 19-те държави, където условията за живот на чужденците са най-неприемливи:
19. Китай
Въпреки нарастващия си икономически просперитет, Китай е място, където западните граждани трудно се установяват заради съвсем различната култура и език. Страната се класира зле в сферите на здравеопазването и благосъстоянието, на 64-о място от 67 държави.
18. Филипини
Управлявана от противоречивия президент Родриго Дутерте, страната не предоставя добри възможности за пътуване и транспорт на чуждите специалисти. Слаби са и резултатите за здравеопазване и благосъстояние.
17. Уганда
Столицата на Уганда е място с широка диаспора чужденци, но страната като цяло не предоставя добри възможности за чужденците.
16. ЮАР
Навсякъде тук се говори английски, така че за чужденците не е трудно да се адаптират към местните. Но все пак тук те не се чувстват в безопасност, като страната е на 65-о място от 67 страни по сигурност.
15. Украйна
Почти във всички категории страната се класира назад.
14. Ирландия
Това е може би най-развитата държава, попаднала в класацията и единствената от Западна Европа.
13. Катар
Емирството има множество ултра богати местни жители, но разделението според богатството в страната е доста забележимо. Чуждите работници се оплакват от липса на възможности за развлечение – страната е на 64-о място от 67.
12. Перу
Перу е втората най-лоша страна за чужденци в Южна Америка, предимно заради несигурността. По този показател страната е на 59-о място от 67.
11. Казахстан
Страната се класира слабо по възможности за развлечение и свободно време, както и по показателите здравеопазване и благосъстояние.
10. Индонезия
Една от най-населените държави в света, Индонезия е с лоши транспортни връзки, според чужденците. Нарежда се на 60-о място по този показател от 67 страни.
9. Кения
Макар и рай за британски работници, страната е на ниска позиция по качество на живот заради слабото ниво на сигурност. Само три страни се представят по-зле.
8. Индия
С население над 1 милиард, повечето от които живеещи в крайна бедност, но и с бързо развиваща се икономика, страната е сериозен играч на международната сцена. Все пак чуждите работници не оценяват високо качеството на живот тук, като най-притеснителни за тях а лошите възможности за развлечение и лошото здравеопазване.
7. Танзания
Страната е на 65-о място от 67 по качество на здравеопазването, благосъстояние и пътуване и транспорт.
6. Бразилия
Страната е на последно място в индекса за сигурност. Отвличанията и въоръжените нападения са широко разпространени в големите градове.
5. Саудитска Арабия
Със значима петролна индустрия, Саудитска Арабия привлича доста чуждестранни работници. Много от тях обаче изтъкват липсата на възможности за развлечение и оценяват щастието си тук ниско. По тези показатели страната е 66-а от 67.
4. Египет
Страната е на 60-о място по 4 от основните критерии, а по възможности за забавление е на 48-о място.
3. Кувейт
Кувейт може да е една от най-проспериращите нации, но това не се пренася в добро качество на живот за чуждестранните специалисти тук. Страната се класира на последно място по възможности за развлечение и лично щастие на анкетираните.
2. Мозамбик
Мозамбик се класира на 66-о място по критериите пътуване и транспорт и здравеопазване и благосъстояние, и 63-а по безопасност и сигурност.
1. Нигерия
С ширещ се тероризъм, икономика в застой и мизерна инфраструктура, Нигерия е страната с най-лошо качество на живот за чуждестранни работници от всички държави тя е на последно място в класирането по пътуване и здравеопазване, и на предпоследно (66-о) по сигурност.