Телевизионният отказ на Трифонов да предложи кабинет не стига
Кандидат-премиерът Пламен Николов трябва писмено до Народното събрание или от трибуната да заяви отказа
Малко по-рано днес лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов обяви, че проектокабинетът му няма да бъде предложен за гласуване в пленарна зала утре. Той се обиди на „Демократична България“ и ИБГНИ, които изразиха много критики към спорния състав на предложеното правителство, и в типичния си стил – чрез запис по собствената си телевизия – обяви че няма да има гласуване.
Това повдига въпроса какво се случва сега, след като Трифонов върна като изпълнен мандата на президента Румен Радев в петък, държавният глава издаде указ, с който предлага на парламента да гласува предложения състав, а сега няма да има гласуване. Подобно нещо в българския парламентаризъм не се е случвало, което внася несигурност около процедурата.
Очаквано изявлението на Трифонов по телевизора не стига. Съгласно чл. 84, т. 6 от Конституцията, парламентът първо гласува министър-председателя. След това с отделно решение и по предложение на вече избрания премиер депутатите гласуват състав и структура на Министерския съвет.
Според Борислав Цеков, доктор по конституционно право, Пламен Николов, който е предложението на ИТН за премиер, може да откаже да предложи състав и структура на МС, с което процедурата приключва и се преминава към консултации на президента и връчване на проучвателен мандат на кандидат-премиер, посочен от втората по големина парламентарна група – в случая ГЕРБ.
Единственият начин утре предложеният за министър-председател да не бъде подлаган на гласуване е той с лично волеизявление, внесено писмено в НС или направено от парламентарната трибуна, да декларира, че се отказва“, обясни пред kmeta.bg Цеков.
Другият вариант е партиите да гласуват "против" самия Пламен Николов. Така той не може да предложи на депутатите проектокабинет за одобрение и процедурата по връчване на мандат започва отново с ГЕРБ.
Според други юристи Пламен Николов трябва първо да напише официално писмо до президента Румен Радев, а след това и до председателя на Народното събрание Ива Митева.