„Тиха ваканция“, или защо милениалите не взимат отпуск
По-младите служители не искат отпуск, защото изпитват натиск да спазват крайни срокове
Платеният служебен отпуск не е даденост в много страни по света, особено в Съединените щати. Оказва се обаче, че дори американците да гo получат от своите работодатели, те не гo използват.
Проучване на Harris Poll сред американците показва, че мнозинството – 78% от служителите – не вземат всичките полагащи им се дни отпуск. Така отговарят основно представители на милениалите и поколението Z.
Американската компания за пазарни проучвания и анализи обяснява, че по-младите служители не искат отпуск, защото се чувстват под натиск да спазват крайни срокове и да бъдат продуктивни в замяна на дадените дни, както и защото не искат да изглеждат мързеливи от факта, че използват своя отпуск.
Но това не означава, че те не си взимат почивки. Просто не казват на мениджърите си.
„Тихата ваканция“
Четирима от 10 американци казват, че си правят ваканция, без да съобщават това. С други думи – посещават различни места и се наслаждават на нови гледки, докато „мърдат мишката си“, за да покажат активност в платформите за комуникация като Slack или Microsoft Teams. Те дори насрочват съобщения в извънработно време, за да създадат впечатлението, че работят извънредно.
Изследователите обясняват, че докато поколението Z е по-гласовито и казва това, което не му харесва на работното място, милениалите сами намират баланса между работата и личния живот.
Капанът на неограничения отпуск
Изследователите съветват мениджърите да направят процеса по взимане на отпуск естествен и непринуден и също така да изискват от служителите си да взимат определено количество почивка.
Неограниченият отпуск не е непременно решението. Служителите, които получават 11 до 15 дни всяка година, са по-склонни да ги използват, но има значителен спад, когато хората получат 16 или над 16 дни.