Топ 10 страни производителки на злато
През 2017 г. глобалното производство на злато е 3 247 тона
Златото е един от най-редките ресурси, а освен това е традиционна инвестиционна котва. Но колко от благородния метал се добива всяка година в света и кои страни произвеждат най-много?
През 2017 г. глобалното производство на злато е 3 247 тона. Тази цифра е намаляла с 5 тона спрямо предходната година и отбелязва първия годишен спад от 2008 г. насам, според проучването GFMS Gold 2018. Задвижващите сили зад спада в производството са опасения за околната среда, репресии срещу незаконни минни операции и нарастващи разходи, пише „Бизнесинсайдър”.
Това повдига въпроса - достигнахме ли пика в добива на злато?
Идеята е, че цялото лесно за добиване злато вече е открито и изследователите трябва да копаят по-дълбоко, за да намерят икономически жизнеспособни залежи.
Така например, навремето Южна Африка е била най-голямата държава-производител на ценния метал, като през 1970 г. е изкопала повече от 1000 тона, но годишната продукция оттогава спада.
От друга страна, през последните няколко години други държави се налагат като големи производители на злато и там добивът расте. Китай и Русия са сред тях.
Вижте Топ 10 на най-големите страни-производители на злато за 2017 г. (любопитна подробност – всички участници са същите като през 2016 г., но с някои промени в подреждането).
10. Гана - 101,7 тона
Гана е вторият по големина производител на злато в Африка и е известна със запасите си от различни промишлени минерали. Производството на кюлчета се е увеличило със 7 тона спрямо предходната година и представлява над 20% от общия износ на страната.
9. Мексико - 130,5 тона
Въпреки че производството е паднало с три тона спрямо 2016 г., Мексико остава конкурентен производител. Страната бележи ръст на добива от едва 50.8 тона през 2008 г. до над 130 тона миналата година, което е едно от най-големите увеличения за период от девет години. Мексико е привлекателно място за добив поради относително ниската цена на регулациите.
8. Южна Африка - 139,9 тона
Навремето най-големият производител на злато в света, днес златните мини в Южна Африка намаляват производството всяка година от 2008 г. насам, с изключение на 2013 г., когато производството е нараснало с няколко тона. Страната все още е дом на най-дълбоката златна мина в света, мина Мпоненг, която се простира на 2.5 мили под земята
7. Индонезия - 154,3 тона
Производството в страната спада с 11,7%, като тя пада от номер 5 през 2016 г. до номер 7 през 2017 г. Индонезийското правителство въведе програма за данъчна амнистия, която се надяваше да репатрира пари от чужбина, което доведе до падане на производството в нови основни обекти, тъй като търговците не желаеха да останат в минната индустрия.
6. Перу - 162,3 тона
Производството на злато в Перу отбелязва понижение за втора поредна година, като през м.г. се е понижило с 6 тона, до голяма степен поради мерките срещу незаконни минни операции в региона Ла Пампа. Минното дело заема значителна част от икономиката на Перу, а страната е и номер три в света по производство на мед.
5. Канада - 175,8 тона
През 2017 г. Канада е напреднала с две места в списъка, като е произвела още 10 тона злато в сравнение с предходната година. Базираната в Торонто компания Seabridge Gold попадна на значително златно поле в северната британска Колумбия, след оттегляне на ледник, и се очаква находището да съдържа значителните 780 метрични тона. Това може да бъде източник на повишена продукция през следващите години.
4. САЩ - 230 тона
През изминалата година износът на злато се е увеличил с 8 тона в САЩ, отбелязвайки четвъртата поредна година на увеличение. Около 78% от американското злато идва само от Невада.
3. Русия – 270,7 тона
Огромна част - 83% от европейското злато, идва от Русия, която увеличава производството си всяка година от 2010 г. насам. То е нараснало със 17 тона миналата година. Кой е най-големият купувач на руско злато? Руското правителство, разбира се, купува около две трети от цялото злато, произведено на местно ниво.
2. Австралия - 295,1 тона
Въпреки че производството на злато се е увеличило с 5 тона спрямо предходната година в Австралия, MinEx Consulting публикува доклад, в който се описва очакван спад между 2017 и 2057 г., освен ако сумата, изразходвана за проучване, не се удвои. Минната промишленост генерира повече от половината от общия износ на Австралия и генерира около 8% от БВП.
1. Китай - 426 тона
В продължение на много години Китай е производител номер 1, като добивът й представлява 13% от световното минно производство. През м.г. обаче производството е спаднало с 6% поради усилията на правителството в борбата със замърсяването и повишаване на екологичното съзнание. Очаква се обаче производството да се увеличи тази година поради няколко минни подобрения на съществуващите проекти.
Ето и графика, която показва производството на всяка от страните в Топ 10, като от нея е видно, че Китай държи първенството с доста голяма преднина.