„Продължаваме промяната“ губи доверие и ГЕРБ я настига
Мнозинството от българите смятат руската инвазия в Украйна за неоправдана, с изключение на привържениците на „Възраждане“ и БСП
Проучване на „Тренд“:
Ако изборите бяха днес, битката между „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ за първото място щеше да е оспорвана. Причината е, че формацията на Кирил Петков и Асен Василев губи доверието на хората. Това показват резултатите на социологическата агенция „Тренд“ от проучване, поръчано от в. „24 часа“. Сред другите изводи са, че войната в Украйна променя отношението на гражданите към Русия, а българите вярват все по-малко на институциите.
Електоралните нагласи
За последните два месеца „Продължаваме промяната" губи 3.5 пр. пункта от подкрепата си сред гласуващите. Формацията около Кирил Петков и Асен Василев продължава да заема първа позиция, но с минимална преднина от под 1 пр. пункт пред основния си опонент. ГЕРБ от своя страна стоят статично с подкрепа от 21.9% от гласуващите.
ДПС заема трета позиция с подкрепа на 11.4% от заявилите, че ще гласуват на следващи избори, като веднага след нея се нарежда БСП с 10.4% от гласуващите. Следват "Има такъв народ" (7.5%), "Демократична България" (7.4%) и "Възраждане" (7.3%).
Оценка на институциите
Динамичните събития от последния месец, като покачването на цените на основни стоки и услуги, искрите между президент и изпълнителна власт и търканията между партньорите в коалицията, недвусмислено са дали своето отражение върху обществените нагласи.
Отрицателната оценка за работата на парламента се покачва от 52% през февруари до 64% през март. Положителните оценки падат от 29 до 24%.
От началото на мандата на този кабинет оценките за положително и отрицателно отношение бяха напълно сходни (39% положителни и 40% отрицателни през януари и февруари). Съотношението се променя драстично през март. Положителната оценка за кабинета Петков имат едва 29 на сто от респондентите, докато 56 на сто дават отрицателна оценка.
При оценката за работата на президента, динамиката не е толкова сериозна, но и там се наблюдава лека ерозия, която прекъсва положителния тренд от последните няколко месеца. През февруари 55% оценяваха положително работата на държавния глава, а една трета отрицателно. През март положителните оценки са 49%, а отрицателните 39%.
Войната в Украйна
Войната в Украйна и влошената международна обстановка водят до промяна в структурата на оптимизма и песимизма на българина за бъдещето на страната. Делът на песимистите (47%) вече е по-голям от този на оптимистите (40%), докато само месец по-рано стойностите бяха обърнати.
40% от българите са променили отношението си спрямо Русия в негативна посока заради военната инвазия в Украйна. 46% не са си променили отношението. Най-много са променили отношението си в негативна посока привържениците на ГЕРБ, "Продължаваме промяната" и "Демократична България", а най-малко – тези на "Възраждане" и БСП.
Само 16% смятат, че руската военна инвазия в Украйна е оправдана, докато 61% са на обратното мнение. Над две трети (68%) от всички респонденти са на мнение, че България трябва да приема украински бежанци на своя територия.
Огромното мнозинство от 77% от всички българи са на мнение, че НАТО не трябва да се намесва пряко, с военно участие, на страната на Украйна в конфликта ѝ с Русия. Само 9% не споделят тази позиция, а 14 на сто не могат да преценят.
Проучването е на „Тренд" по поръчка на вестник "24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо основните институции, формации и войната в Украйна. Изследването е реализирано в периода между 5 и 12 март 2022 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" чрез таблет сред 1007 души на възраст 18+.