Турция сваля минималния корпоративен данък до 10%
Анкара става още по-непреодолим конкурент на България за привличане на чуждестранни инвестиции
Министерството на финансите на Турция предлага данъчна реформа, която да стимулира инвестициите в страната. Предложението на оглавяваното от Мехмет Шимшек ведомство е минималният корпоративен данък за местните компании да бъде намален от сегашните 25 на 10%.
В Турция действа диференцирана ставка – данъкът за финансовите фирми е 30%, а за листнатите на борсата дружества – 23%, по данни на PwC.
От входираните в парламента данъчни закони се вижда, че Турция въвежда 15% данък за мултинационалните компании с консолидирани приходи над 750 млн. евро, което е част от глобалната данъчна реформа, прокарана от ОИСР. Новото законодателство няма как да не мине в парламента, тъй като управляващата „Партия на справедливостта и развитието“ (ПСР) на президента Реджеп Ердоган и нейните съюзници имат мнозинство.
Свалянето на минималния корпоративен данък до 10% означава, че Турция става още по-голям и, почти, непреодолим конкурент на България за преките чуждестранни инвестиции. И в момента Анкара се справя много по-добре в привличането на международни компании, а с елиминирането на единственото предимство на България – ниският корпоративен данък – вероятно ще влоши още ситуацията за София.
Планът на финансовия министър Мехмет Шимшек е да повиши корпоративния данък за компаниите, които управляват проекти публично-частни партньорства, включително нови мостове и магистрали, до 30 от 25%.