Twitter повежда съдебна битка срещу милиардера Мъск
Причината - главният изпълнителен директор на Tesla се отказа от сделката за купуването на социалната мрежа, която се оценяваше на 44 млрд. долара
Главният изпълнителен директор на Tesla и най-богатият човек в света - Илон Мъск - късно в петък заяви, че прекратява сделката за закупуване на Twitter на стойност 44 млрд. долара. Според него компанията е нарушила множество разпоредби, вписани в предварителното споразумение, предава Reuters. Председателят на борда на Twitter Брет Тейлър заяви, че компанията ще предприеме правни действия.
Управителният съвет на Twitter се ангажира да приключи сделката на цената и условията, договорени с г-н Мъск...“, написа той.
The Twitter Board is committed to closing the transaction on the price and terms agreed upon with Mr. Musk and plans to pursue legal action to enforce the merger agreement. We are confident we will prevail in the Delaware Court of Chancery.
— Bret Taylor (@btaylor) July 8, 2022
Адвокатите на Мъск заявиха, че Twitter не е предоставила информация за фалшивите акаунти в социалната платформа. На няколко пъти милиардерът заплашваше да прекрати сделката, ако социалната мрежа откаже да му даде информация за спам акаунтите и ботовете.
Twitter е в съществено нарушение на множество разпоредби на това споразумение и изглежда е направил неверни и подвеждащи изявления, на които г-н Мъск разчиташе, когато сключваше споразумението“, казват адвокатите на Мъск.
Милиардерът оправдава отказа си за финализиране на сделката с това, че Twitter уволни високопоставени ръководители и една трета от екипа за набиране на таланти, нарушавайки задължението да „запази в значителна степен непокътнати материалните компоненти на сегашната си бизнес организация“.
Съдебната битка
Решението на Мъск вероятно ще доведе до продължителни съдебни спорове между милиардера и 16-годишната компания, базирана в Сан Франциско.
Оспорваните сливания и придобивания, които попадат в съдилищата в Делауеър, по-често завършват с това, че компаниите предоговарят сделките.
Twitter обаче се надява, че съдебното производство ще започне след няколко седмици и ще бъде разрешено след няколко месеца, според човек, запознат с въпроса.
Има много прецеденти за предоговаряне на сделка. Няколко компании промениха цената на договорените придобивания, когато пандемията от COVID-19 избухна през 2020 г. и предизвика глобален икономически шок. В един случай френският търговец на дребно LVMH заплаши да се оттегли от сделка с Tiffany & Co. Американският търговец на бижута се съгласи да намали цената на придобиване с 425 млн. долара.
Бих казал, че Twitter е в добра правна позиция да твърди, че е предоставил цялата необходима информация и това е претекст да се търсят всякакви извинения, за да може в крайна сметка сделката да се провали“, каза Ан Липтън, асоцииран декан по научните изследвания на факултета в Юридическо училище Tulane.
Акциите на Twitter паднаха с 6% до 34,58 долара. Това е с 36% под 54,20 долара на акция, за които Мъск се съгласи да купи Twitter през април. Акциите на социалната мрежа скочиха, след като Мъск взе дял в компанията в началото на април, предпазвайки я от дълбока разпродажба на фондовия пазар, която удари други социални медийни платформи. Но след като той се съгласи на 25 април да купи Twitter, акциите в рамките на няколко дни започнаха да падат, тъй като инвеститорите спекулираха, че Мъск може да се откаже от сделката.
След събитията в петък, акциите на Twitter се търгуват на най-ниското си ниво от март. Това е пореден обрат в сагата „ще-няма-ще“, след като Мъск сключи сделката за закупуване на Twitter през април, но след това отложи изкупуването, докато социалната мрежа докаже, че спам ботовете представляват по-малко от 5% от общите му потребители.
Договорът изисква Мъск да плати на Twitter 1 млрд. долара, ако не може да завърши сделката поради причини като провал при финансирането или регулаторни органи, блокиращи сделката. Таксата обаче не би била приложима, ако Мъск прекрати сделката сам.
Служителите се притесняват, че сделката ще се отрази на техните работни места, заплащане и способност за дистанционна работа и мнозина изразиха скептицизъм относно плановете на Мъск да разхлаби модерирането на съдържанието.
Проблемите
Отказът на Мъск от сделката и обещанието на Twitter да се бори енергично за нейното завършване хвърлят пелена на несигурност върху бъдещето на компанията и цената на акциите й във време, когато притесненията за нарастващите лихвени проценти и потенциалната рецесия удариха Уолстрийт. Акциите на конкурентите като Alphabet, Meta Platforms, Snap и Pinterest отбелязаха спад от 45% средно през 2022 г., докато акциите на Twitter се понижиха само 15% през това време, подкрепени през последните месеци от сделката с Мъск.
Даниел Айвс, анализатор в Wedbush, каза, че последните събития са лоша новина за Twitter.
Това е катастрофален сценарий за Twitter и неговия борд, тъй като сега компанията ще се бори с Мъск в продължителна съдебна битка за възстановяване на сделката и/или таксата за разпадане от минимум 1 милиард долара“, пише той.