Убиецът на Джон Ленън – защо избира него, а не Елизабет Тейлър
На всеки две години човекът, отнел живота на „певеца на мира“, моли за предсрочно освобождаване
На 8 декември 1980 година млад мъж спира Джон Ленън на улицата пред жилището му в Ню Йорк, за да му поиска автограф. Няколко часа по-късно същият този непознат стреля няколко пъти срещу музикалната икона. Великият „певец на мира“ издъхва на път за болницата, а трагичната му гибел хвърля в скръб цели поколения.
Мъжът, осъден за убийството на Джон Ленън пред дома му в Манхатън през 1980 г., за 12 път тази година получи отказ на молбата си за условно освобождаване. Марк Дейвид Чапман, който е на 67 години, се е явил пред комисия по предсрочно освобождаване в края на август. Стенограмата от заседанието на комисията все още не е публикувана, но на предишни изслушвания той винаги е изразявал съжаление за постъпката си. През 2020 г. дори нарече действията си „отвратителни“ и добави, че няма да се оплаква, ако бъде оставен зад решетките до края на живота си.
Убих го...защото беше много, много, много известен и това е единствената причина и аз много, много, много исках да се прославя. Чувствах се нищожен, сякаш на този свят не съществуваше лицето Марк Дейвид Чапман. Бях се изгубил в собствената си черупка. Исках да стана нещо важно“, признава убиецът.
Той излежава доживотна присъда в мястото за лишаване от свобода с максимална степен на сигурност „Грийн Хевън“, северно от Ню Йорк. От 2000 г. има право на всеки две години да иска освобождаване. През февруари 2024 г. отново ще се яви пред комисия.
Глобалната кауза за мир
Името на Ленън не се свързва само с музикалната му кариера, но и с глобалната кауза за мир на планетата, която води заедно със съпругата си Йоко Оно. Сътрудничеството между двамата започва през 1968 г., когато е издаден техният първи албум. Ленън и Оно сключват брак следващата година, а през 1970 г. „Бийтълс“ се разпадат, заради творчески различия. И така започва соловата кариера на Джон Ленън.
Макар групата „Бийтълс“ да се разпада, тя продава над 1 милиард албума по света. „Imagine“ пък е най-популярният солов албум на Джон Ленън, който излиза през 1971 г.
Текстът на най-продавания сингъл на соловата му кариера окуражава слушателя да си представи мирен свят без бариерите, поставени от държавни граници, разделението, породено от религии и националности, и да се замисли за възможността човечеството да живее живот, несвързан с материални придобивки.
Той се откроява като изпълнител с активно отношение към социалните проблеми, борбата за мир и възражение към всякакви прояви на насилие. Заедно с музикалните си ангажименти Джон Ленън и съпругата му Йоко участват в редица демонстрации и инициативи, посветени на мира.
Убийството
В разрез с всичко, за което се бори, музикалната икона се сбогува със света на 8 декември 1980 г. 4 куршума, хладнокръвие и смирено чакане на полицията – така може да се обобщи постъпката на убиеца му Марк Дейвид Чапман. А кое предизвика това убийство? Една книга и желанието за слава.
В съда извършителят обяснява, че е вдъхновен за убийството от „Спасителят в ръжта“, а целта му била да стане известен, отнемайки живота на известна личност. През 2010 г. той признава, че е набелязал да убие или Джон Ленън, или Елизабет Тейлър, за да се сдобие със световна слава. Накрая се спира на , защото музикантът бил по-достъпна жертва.
Убиецът на Ленън носи „Спасителят в ръжта“, когато извършва убийството. Тогава е на 25 години. Обсъждайки любовта си към книгата, той признава как се е идентифицирал с „изолацията“ и „самотата“ на главния герой. Убеден е, че заслужава смъртно наказание – то е отменено в щата Ню Йорк през 2007 г., въпреки че от 1963 г. не е имало екзекуция.
Корените на злото
Малко известен факт е, че ако излезе от затвора, Чапман ще живее като цар. Докато е зад решетките, той натрупва значително богатство чрез интервюта и писане на книги. Днес рисува и премахва восък от пода на затворническата църква. Живее изолирано, в отделна сграда, защото в затвора има почитатели на Ленън и те с удоволствие биха си отмъстили. Чапман твърди, че се е посветил изцяло на Бог, но всъщност реално...е милионер.
Роден е на 10 май 1955 г. близо до Форт Уърт, Тексас. Той е първото дете на сержанта от ВВС Дейвид Чапман и медицинската сестра Даян. Бащата е жесток човек, което несъмнено оставя отпечатък у Марк. Като дете живее в страх, свидетел е на побоищата от страна на бащата към майката. Чапман споделя, че по това време си е фантазирал, че има силата на Бог – да контролира малките хора, живеещи в стените на спалнята му.
Като тийнейджър в училище започва да употребява наркотици и живее две седмици на улицата. В последните си години в гимназията се обръща към християнството и започва да разпространява библейски трактати. Като щастлив период определя работата си във виетнамски бежански лагер в Арканзас.
През 1977 г. Чапман се премества в Хавай, където се опитва да се самоубие. Настанен е в психиатрична болница с диагноза депресия. След освобождаването си започва работа в лечебното заведение. През 1978 г. предприема шестседмично пътешествие по света. Обикаля Токио, Сеул, Хонконг, Сингапур, Банкок, Делхи, Бейрут, Женева, Лондон, Париж и Дъблин. След това се влюбва в японско-американския си туристически агент Глория. Женят се през 1979 г. и Чапман започна да работи като охранител.
На следващата година обаче става още по-нестабилен, с огромна доза ярост в сърцето си. Именно тогава се вкопчва в романа на Салинджър „Спасителят в ръжта“ и започва да се идентифицира с недоволния главен герой Холдън Колфийлд. Започва да съставя списък с известни хора, които иска да убие.
Днес съпругата му Глория признава, че е знаела за планираното убийство. „Когато чух, че е имало стрелба в Ню Йорк и че Джон Ленън е убит, разбрах, че вината е на съпруга ми“, не крие тя. Твърди, че Марк е опитвал няколко пъти да убие Ленън, но тя е успяла да предотврати намеренията му.
Първият път, когато искаше да убие Джон, се прибра ужасно изплашен. Каза ми, че се е отказал, защото ме обича твърде много“, разказва Глория. Все още чака Чапман да излезе от затвора, тъй като вярата й не позволява да го напусне.
Чапман е в един от най-охраняваните и зловещи затвори в САЩ. Именно в него на 9 септември 1971 г. 2200 затворници взимат за заложници тридесетина надзиратели с искане за по-добри условия на живот. Спецчастите нахлуват и започва истинска война. Загиват 29 затворници и 10 надзиратели. След това условията се подобряват, но пак не е място, на което човек би искал да преживее остатъка от живота си.
„Едно от хубавите неща на „Атика“ е, че затворниците с тежки присъди лежат в самостоятелни килии. Моята прилича на клетка, но нямам право да се оплаквам. Работя, храня се добре, нямам проблем с надзирателите. Често си пиша с хора отвън. Не са точно мои фенове, но искат да чуят какво имам да им кажа“, разказва Чапман.
Конспирации
Разсекретени през 2010 г. документи на ФБР показват, че правителството на САЩ многократно се е опитвало да депортира Джон и съпругата му обратно във Великобритания. Причината е твърдата позиция „против“ на двойката относно войната във Виетнам. Но след като правителството така и не успява, любителите на конспирациите си съставят нова теория. Ами ако Марк Чапман всъщност е „програмиран“ от ЦРУ да сложи край на проблема за САЩ?
Истинският стрелец може би е бил добре трениран снайперист, прикрит някъде по покривите на шумния Ню Йорк. Съмненията, че Чапман наистина е застрелял бийтълса, идват от факта, че Марк стои от дясната страна на Ленън, а аутопсията показва, че раните на музиканта са отляво. Двата куршума били толкова близо един до друг, че било почти невъзможно да се определят две различни места, от които са влезли в тялото на Джон. Ако Чапман наистина е стрелял, то той би трябвало да е истински магьосник в използването на оръжие.
С всяка изминала година теориите около смъртта на Ленън на почернения 8 декември се увеличават, а истината остава скрита.