Учени откриха микроби, разграждащи пластмаса при ниски температури
Микроби, които могат да усвояват пластмаси при ниски температури, са открити от учени в Алпите и Арктика, което може да бъде ценен инструмент при рециклирането.
Вече са открити много микроорганизми, които могат да направят това, но те обикновено могат да работят само при високи температури над 30 градуса по Целзий. Това означава, че използването им в промишлената практика е непосилно скъпо поради необходимото отопление. Това също означава, че използването им не е въглеродно неутрално.
Учени от Швейцарския федерален институт WSL обаче откриха микроби, които могат да правят това при 15 градуса по Целзий, което може да доведе до пробив в рециклирането на пластмаса. Техните открития са публикувани в списанието Frontiers in Microbiology.
Изследването
Д-р Джоел Рути от WSL и негови колеги са взели проби от 19 щама бактерии и 15 гъбички, растящи върху свободно лежаща или умишлено заровена пластмаса, съхранявана в земята в продължение на една година в Гренландия, Свалбард и Швейцария. Те са оставили микробите да растат като еднощамови култури в лабораторията на тъмно при 15 градуса по Целзий и са ги тествали, за да видят дали могат да усвояват различни видове пластмаса.
Тестваните пластмаси включват бионеразградим полиетилен (PE) и биоразградим полиестер-полиуретан (PUR), както и две налични в търговската мрежа биоразградими смеси от полибутилен адипат терефталат (PBAT) и полимлечна киселина (PLA).
Тези организми биха могли да помогнат за намаляване на разходите и тежестта върху околната среда от ензимен процес на рециклиране на пластмаса“, обяснява Рути.
Учените също така тестваха най-добрите резултати и откриха, че те са два нехарактеризирани вида гъбички от родовете neodevriesia и lachnellula, които могат да усвояват почти всички тествани пластмаси.
Засега учените са тествали микробите само при една температура, така че все още не са намерили оптималната за използване. Въпреки това, те казват, че работи добре между 4 и 20 градуса по Целзий.