„Удари къртицата“: Докато руската пропаганда действа, Брюксел спи
Сергей Лавров използва посещението си в Африка, за да внуши на местните, че Европа е виновна за глада там
Точно преди да кацне в Африка, руският външен министър Сергей Лавров публикува пост, в който хвърля върху Запада вината за задаващата се повсеместна хранителна криза на континента, където милиони са изправени пред гладна смърт. Десетки местни медии бързо го подхванаха, хиляди хора го споделиха във Facebook, пише Politico.
В същото време Жозеп Борел – основният европейски дипломат, натоварен със задачата да противостои на руския си колега – изобщо не е присъствал в социалните медии. Според данни на CrowdTangle, инструмент за анализ на социални медии, Борел е имал едно единствено споменаване във Facebook за Африка, в сравнение с наводнените от новини за Лавров медии.
Последният едностранчив сблъсък между Лавров и Борел за сърцата и умовете на хората в Африка подчертава това, което мнозина в политическите кръгове на ЕС знаят от години, но малцина са склонни да признаят публично. В бързоразвиващата се битка за дезинформация между Русия и ЕС, Европа остава губеща заради недостатъчно инструменти и ресурси, с които да се бори със сложната игра на Кремъл. Тази стратегия комбинира подкрепяните от държавата медии в страната, десетки дипломати, пръснати по света и, понякога, скрити инструменти за разпространение на фалшиви новини, както и откровени лъжи за насърчаване на политическите амбиции на Москва в четирите краища на земното кълбо.
Тези тактики се наложиха, откакто Русия нахлу в Украйна в края на февруари – и особено след като Москва започна подвеждащо да сочи западните санкции като причина за това световните доставки на зърно да стоят блокирани в Украйна. Според Лавров вината лежи в полето на Европа, а в поста си, насочен към африканската публика, той изтъква всички „кървавите престъпления на колониализма“.
Така хитрата руска тактика може бързо да се разшири, докато опитният външен министър на Русия е на обиколка в четири африкански държави тази седмица – стратегия, срещу която ЕС не може лесно да се пребори. Въпреки широкоразпространените санкции срещу държавните медии в страната, като RT и Sputnik в рамките на ЕС, руските медии продължават да достигат до десетки милиони хора по света с открито проруско послание. В отговор 27-членният блок не успя да се противопостави на тази преса от лъжи, като често разчиташе на сдържани прессъобщения, скучни снимки и малък брой длъжностни лица, отговарящи за развенчаването на руската дезинформация.
Въпреки че посланието на Русия ехти навсякъде в четирите държави, в които Лавров е на посещение, не е ясно, че то наистина пробива. За разлика от времето на Студената война, когато много от правителствата на континента се обърнаха към Москва за помощ, сега редица страни в региона търсят Китай, а не Русия, когато става въпрос за дълбоки джобове и помощ за развитие.
Използването на злия колониалистки разказ не е нещо ново, тъй като Кремъл си служи с него години наред като част от по-широка стратегия за увеличаване на отпечатъка си в Африка“, отбеляза Аманда Пол, старши политически анализатор в European Policy Centre.
„И все пак имаше ограничен успех. В крайна сметка Русия има много малко какво да предложи на африканските страни освен оръжия, сигурност и енергетика. Много сделки остават само на хартия", допълни тя.
Ограниченият отпор на Европа
Способността на Русия да прокарва своята дезинформация в световен мащаб, докато ЕС наблюдава предимно отстрани, не е това, на което Брюксел се надяваше, когато натисна подкрепяните от Кремъл медии след нахлуването в Украйна.
Години преди атаката на Москва срещу западния й съсед европейските страни бяха разделени по въпроса колко силно да се противопоставят на руската дезинформация, като няколко правителства, включително в Унгария и Италия, понякога бяха открито благосклонни към режима на Владимир Путин.
Сега ЕС целенасочено работи със САЩ и Обединеното кралство, за да развенчае лъжите на Кремъл, включително че украинският президент Володимир Зеленски е неонацист. И все пак, след като Киев бе атакуван, Западът – включително европейските правителства, които по-рано отблъснаха усилията срещу дезинформацията на Москва – се обединиха в обща антимосковска позиция.
Ние живеем в изцяло нова ера“, каза служител на ЕС, който подчерта как страните членки сега говорят в един глас за своята позиция срещу Русия.
Официалното европейско звено за развенчаване на кремълската дезинформация, известно като East Stratcom и част от дипломатическата служба на ЕС, има годишен бюджет от няколко милиона евро в сравнение с почти неограничените ресурси на главния му противник – руските държавни медии.
Основната цел на East Stratcom е да подчертае неистините на Кремъл, например като следи месечните посещения в руските държавни медии според SimilarWeb, компания за анализ на данни. Въпреки скорошните санкции на ЕС срещу RT, тя продължава да развива своята тактика, включително като създава нови сайтове на немски, френски, испански и английски, за да заобиколи забраната на блока.
Разбира се, знаем за опитите за заобикаляне на санкциите“, каза Вера Йоурова, вицепрезидент на Комисията по ценности и прозрачност.
„Особено в онлайн света, това до известна степен е играта „удари къртицата“, каза още тя.
Дезинформацията среща външната политика
Пропагандната игра на Русия претърпя развитие след нахлуването й в Украйна преди пет месеца, като започна да става все по-геополитическа.
Последното пътуване на Лавров до Африка следва поредица от подкрепяни от държавата медийни статии и публикации от официални руски дипломатически акаунти в социалните медии, които обвиняват Запада, а не Русия, за хранителната криза, която обхваща континента.
В скорошна публикация руският външен министър каза, че Европа и САЩ са задълбочили недостига на храна, установен в резултат на пандемията от COVID-19. По думите му западните санкции срещу Москва имат също толкова голяма вина.
В действителност няма западни санкции върху зърното, съхранявано в Украйна, но някои компании са предпазливи относно потенциалната възможност да работят с Русия.
„Те популяризират антиколониалната позиция на Русия като начин да насочат общественото мнение в нейна полза и да подчертаят идеологическите връзки с африканските лидери“, каза Полин Бакс, зам.-директор на програмата за Африка в International Crisis Group, организация с нестопанска цел, във връзка с неотдавнашните съобщения на Москва
Това е по-скоро политика, отколкото финансова подкрепа“, допълни тя.
В отговор представители на ЕС изтъкнаха т.нар. стратегия на блока Global Gateway – предложеният план от 300 млрд. евро за предоставяне на публична и частна финансова помощ на развиващите се икономики в отговор на неотдавнашната глобална пандемия. Целта е да се предостави помощ на страни, които могат да се обърнат за подкрепа към по-авторитарни режими като Китай и Русия.
Отчасти тактиката на Европа страда от неуспеха да се справи със способността на Русия да предаде посланието си на хората по целия свят, много от които гледат на подкрепяните от Кремъл медии като на легитимна алтернатива на местните или западните медии.
В Латинска Америка например RT en Español, испаноезичният канал за руска дезинформация, се превърна в основен източник на новини за милиони местни жители. Във френскоговорящите страни в Африка RT France удвои усилията си за насърчаване на приятелското отношение към Москва.
„Произходът на повечето от тези твърдения е недвусмислено руски или от техните официални източници – речи на Путин, Министерството на външните работи, техните армейски генерали, местните посолства – или от пропагандни издания като Sputnik на сръбски език“, каза Тияна Цветичанин, която проверява фактите на Балканите.
Местните източници основно превеждат и препубликуват своите твърдения, като от време на време добавят малко местен „привкус“, заключи тя.