С привкус на Персия: В България може да се роди най-голямата млечна ферма на Балканите
Саудитска Арабия иска да изгради и карго летище в България, а правителството предлага то да е в Хасково
Погледът на служебното правителство към региона на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства може да доведе до нова голяма инвестиция в България. Тя се отнася до съвместен проект между държавната млечна компания „Ел Би Булгарикум“ и саудитска фирма от хранително-вкусовата промишленост. Това стана ясно по време на поредното посещение на двамата ресорни министри – на икономиката и индустрията и иновациите и растежа Никола Стоянов и Александър Пулев.
Идеята е да бъде направена обща инвестиция между двете дружества за изграждане на млечна ферма в България
с потенциал тя да се превърне в най-голямата в страната и региона“, посочва министър Стоянов.
Името на саудитската компания не се посочва, но икономическото ведомство допълва, че в момента тя управлява млечна ферма с по-големи мащаби от тези на целия сектор в България. Със стъпването си в България, компанията ще получи за първи път достъп до единния европейски пазар.
Целта е добитото мляко да се преработва изцяло в България, а продуктите да са експортно ориентирани приоритетно за региона на Персийския залив.
По проекта за обща инвестиция вече е стартирала работата, като се очаква и посещение на представители на компанията в България за „детайлизиране на параметри и обсъждане на конкретните възможности“.
България има интерес от привличане на стратегически партньор, който ще ни даде възможност да си върнем пазари, на които сме познати, но сме загубили през годините“, подчертава Стоянов.
Карго летище
Саудитска Арабия има интерес не само към хранително-вкусовата промишленост, а и към логистични инвестиции. Министерството на икономиката и индустрията информира, че страната има интерес към изграждането на карго летище в България. От българска страна е отправено предложение то да бъде Хасково и дори е представен проект за такава инвестиция там, но е подчертано, че България има и други потенциални локации. Новината идва и едва три месеца след обявяването на директни авиолинии София – Рияд и Варна – Дамам.
Интересът към изграждане на летище идва от държавния Национален фонд за индустриално развитие и логистика (NIDLP), който има за цел да превърне страната във водещ индустриален и глобален логистичен център. Техни представители по всяка вероятност ще посетят България през първата половина на годината.
Интересът на Изток
Погледът на служебния кабинет на Изток и по-специално – към Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства – е факт още след встъпването в длъжност на служебния кабинет. Както министър Стоянов, така и Пулев, бяха гости на региона и неколкократно подчертават потенциала от инвестиции в България.
В интервю за Economic.bg от началото на ноември министър Стоянов обясни, че регионът има интерес към България и задачите пред двете страни в момента съвпадат.
В Саудитска Арабия започват да индустриализират държавата, докато ние я реиндустриализираме“, коментира тогава той и допълни, че България е врата на арабските компании към Европейския съюз.
В края на октомври стана ясно, че България преговаря и за хай-тек инвестиции от фонд с 400 млрд. долара.