В последния момент: Компостиращата инсталация в Дупница беше открита
Проектът е финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“
Поредна инсталация за компостиране и предварително третиране на битови отпадъци в България, изградена с помощта на европейски средства, беше открита – в местността „Спротива“, в землището на с. Джерман. Тя ще обслужва общините Дупница, Бобов дол и Сапарева баня. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“
Договорът за безвъзмездна помощ беше подписан на 18 декември 2018 г. с краен срок на изпълнение 31 декември т.г. Той е на обща стойност 12.629 млн. лв., а безвъзмездното европейско финансиране е 8.6 милиона лева.
Проектът е открит в последния възможен момент, в последния ден на удължения срок за изпълнение на проектите в рамките на програмния период 2014 – 2020 г. За да не загуби европейско финансиране, преди няколко седмици Община Дупница спешно гласува взимането на безлихвен кредит в размер на 4 млн. лв.
Двете инсталации, които ще обслужват общините Дупница, Бобов дол и Сапарева баня, са разположени в границите на Регионалния център за третиране на отпадъци, включващ и регионалното депо на общините от регионалното сдружение "Рила еко".
По проекта са изградени инсталация за предварително третиране на смесените битови отпадъци с капацитет 14 342 тона годишно и инсталация за компостиране на зелени или биоразградими отпадъци, генерирани на територията на общините с капацитет от 4173 тона годишно.
Новата инсталация ще разкрие и 20 нови работни места – оператори, които да управляват машините и съоръженията, обслужващ персонал, обясни кметът на Дупница Първан Дангов пред Economic.bg.
Предстои да бъде приключен и вторият етап – изграждането на самата клетка, където да бъде депониран отпадъкът след преработката от първия етап. Европейската практика е да се рециклира отпадъкът от инсталацията (между 10 – 15%) и ще се търси външен оператор за тази дейност.
Вторият етап ще разкрие още нови работни места в областта.
Европейските проекти подпомагат общините за решаване на важни обществено значими проблеми и изсветляват бизнеса, който оперира с тях“, коментира Дангов.
По думите му общините не само трябва да ползват благата на ЕС като финансов инструмент за решаване на обществени проблеми, но и да споделят отговорностите.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.