Вечерни новини: Енергийното бъдеще на България; Първият „умен“ хотел в София
Еврокомисията прогнозира силен ръст на заплатите и 7% инфлация в България и още акценти от деня
Подкаст | Какво е енергийното бъдеще на България?
„Много е важно България да е пращала редовно парите на „Газпром“ в долари, за да се вижда, че тези количества са били изисквани и от „Газпром“ е пречката. Това ще е решаващо при едно последващо решение“ – по повод заплахата от арбитражно дело срещу България заради отказа да плаща на Москва по рубловата схема на Путин. Енергийният експерт Костанца Рангелова в първия епизод на подкаста „Едно наум“ на Economic.bg.
В София ще заработи първият „умен“ хотел
Българската компания за интериорен дизайн Ligna Group, която работи в Hilton и Marriott International, стартира нов проект – този път тук в България. Компанията е напът да пусне на пазара бранд, който да управлява малки семейни хотели с помощта на дигитализацията. Повече за целите, идеята и реализацията на проекта, разговаряме с управляващия директор в Ligna Group Геновева Христова.
Еврокомисията прогнозира силен ръст на заплатите и 7% инфлация в България
Европейската комисия завиши минимално прогнозата си за икономическото развитие на България през тази и следващата година. Това показва новият зимен икономически доклад на институцията под ръководството на Урсула фон дер Лайен.
Горанов за санкциите по „Магнитски“: Американските власти са подведени
Американските власти са подведени, а мотивите, с които САЩ наложи санкции по закона „Магнитски“ на бившия финансов министър Владислав Горанов, са фактологически неверни. Това заяви самият той в интервю за BTV.
Пловдив може да е първият град в България с градска железница
Пловдив може да бъде първият град в страната, който да се сдобие с градска железница, изрази увереност транспортният министър Христо Алексиев. Държавата и местната власт ще запретнат ръкави, за да ускорят дейностите по проекта.
ЕС отваря вратата за „зелен“ водород от ядрени източници
Европейската комисия финализира правната дефиниция на „зеления“ водород, публикувайки нови правила днес. Те „отварят вратата“ на част от водорода, произведен в ядрени енергийни системи, да се зачита към целите на ЕС за възобновяема енергия, сигнализирайки победа за про-ядрена Франция.
Колко е сметката на Европа за енергийната криза?
Сметките на европейските правителства за защита на домакинствата и компаниите от рязко нарастващите разходи за енергия се покачиха до близо 800 млрд. евро. Това става ясно от втория анализ на изследователи от мозъчния тръст Bruegel, публикуван в понеделник. Като част от него експертите призовават страните да бъдат по-целенасочени в разходите си за справяне с енергийната криза.
Шепата останали европейски банки в Русия са под пара
Натискът върху европейските банки да напуснат руския пазар се увеличава около година, след като руските войски нахлуха в Украйна. Днес само шепа европейски кредитори все още правят бизнес там, включително австрийската Raiffeisen Bank International и италианската UniCredit.
Седем държави предупреждават ЕС да не „ремонтира“ енергийния пазар точно сега
Седем държави членки на Европейския съюз предупредиха Брюксел да не бърза с големи промени на пазара на електроенергия в Блока. Вместо това Дания, Германия, Нидерландия, Естония, Финландия, Люксембург и Латвия призоваха за ограничени корекции на системата.
Франция иска да бори високите цени на храните с „антиинфлационна кошница“
Министърът на финансите на Франция Бруно Льо Мер призова търговците на храни на дребно да направят повече, за да помогнат на потребителите да се справят с високите цени. Правителството разчита на тях да се съгласят да продават „антиинфлационна кошница“ от ежедневни основни стоки на ниски цени.
Tesla може да спечели ценовата битка в Китай, но ще загуби войната
Ценовите отстъпки, които Tesla предложи на своите клиенти, доведоха до известно покачване на продажбите в Китай. Анализатори обаче предупреждават, че американският автомобилен производител трябва да предприеме по-дългосрочни мерки, ако не иска да диша праха на бързоразвиващите се конкуренти в световния пазар на електромобили, пише Reuters в свой специален анализ по темата.
Как и защо петролните гиганти правят толкова много пари в криза?
Големите петролни компании - от базираните в Обединеното кралство BP и Shell до международни гиганти като ExxonMobil и норвежката Equinor - обявяват удивителни печалби за изминалата 2022 г. Всички те се възползват от скока на цените на петрола и газа след нахлуването в Украйна, пише BBC в свой анализ по темата.