Лондон мести част от службите си в Шотландия, за да я задържи в кралството
Страната иска да се отдели от Великобритания и централното правителство реши да отвори нов щаб в Глазгоу
Британският кабинет ще създаде втори „водещ щаб“ в Глазгоу в опит да укрепи съюза си с Шотландия, която в началото на годината обяви, че иска независимост и прави всичко възможно, за да проведе нов референдум още тази година, предава Reuters. Министри от правителството на Великобритания поясниха, че планират да преместят част от основните си операции в областта, както и да генерират стотици нови работни места.
Освен създаването на нов щаб в Глазгоу се планира да бъде попълнен и съставът на съществуващия офис на британското външно министерство в Източен Килбрайд с около 500 нови служители.
„Това не само ще донесе нови работни места и инвестиции в Шотландия, но и ще укрепи многообразието на държавната служба в Обединеното кралство. Общо 1000 работни места ще бъдат разположени в Шотландия през следващите четири години“, заяви британският държавен министър Майкъл Гоув.
Отношенията между Обединеното кралство и Шотландия се обтегнаха още през 2014 г., когато съставната страна на Великобритания проведе първият peфepeндyм зa нeзaвиcимocт. Той завърши при резултат 55-45% в полза на желаещите да останат част от монархията. Според експертите обаче вотът е „нeпълен“ и отразява нагласите само на eднa извaдĸa oт нaceлeниeтo.
Тази година Шотландия отново изяви намеренията си да напусне Обединеното кралство, „което срина икономиката ни, след като затвори вратите към ЕС“, се казва в позицията на дипломатически представители на страната. Отношенията между съседните държави ескалираха след 1 януари, когато Великобритания официално напусна Блока. Това доведе до въвеждането на засилен граничен контрол при превоза на стоки, което създаде транспортен хаос и множество спедиторски и производствени шотландски компании обявиха фалит.
Властите в страната настояват за предоговаряне на търговските коридори с ЕС, за да се минимизират поне бъдещи загуби. Ако желанието им не бъде удовлетворено, първият министър на Шотландия – Никола Стърджън, заяви:
щом пандемията отмине, ние ще проведем нов референдум – без подкрепата на Борис Джонсън – и ще сключим по-добра търговска сделка с ЕС“.
По закон обаче, за да се проведе ново гласуване за независимостта на Шотландия, е необходимо да се получи разрешение от британския премиер. Борис Джонсън заяви, че няма намерение да дава съгласието си. Той по всякакъв начин се стреми да запази целостта на кралството, след като страната му понесе сериозни загуби след Брекзит и пандемията от COVID-19. През последните месеци Джонсън многократно посещава Шотландия, където се среща с различни министри в опит да намери пресечна точка с тях и да задоволи нуждите на страната.
Това е причината правителството да реши да създаде нов ръководен щаб. Идеята е шотландските дипломатически представители в него да участват активно при вземането на външнополитически и локални решения.