Венецът на имперската държавност
Короната на Свети Едуард ще бъде носена отново от крал Чарлз III на коронацията му
Изначалната символика на короната е да украси главата като знак за отличие, сила и власт. Във всички цивилизации короната е царски атрибут, символизиращ слънчевия принцип и божествената сила. Тя е алегория на победа и могъщество.
И никак не е случайно, че през периодите на своето царуване кралете са носели на главата си като отличителен знак корона, изработена от ценен метал и украсена с редки скъпоценни камъни.
Кралската коронация на новопровъзгласения крал на Обединеното кралство Чарлз III ще се състои само след няколко месеца. По време на този древен ритуал, датиращ от преди близо 1000 години, главата на краля ще бъде увенчана с короната на Свети Едуард - вековна и безценна реликва в съкровищницата на Обединеното кралство, събирана в продължение на векове история на Англия и Великобритания, и представляваща най-пълната колекция от кралски регалии в света.
По време на този последен обред на посвещение, крал Чарлз III ще получи кралските регалии, които включват сложни дрехи и други украшения, които монархът носи на официални презентации и събития. Кулминационният момент в церемонията ще настъпи, когато архиепископът на Кентърбъри, висшият духовник на англиканската църква, положи кралската корона върху главата на новия монарх, поставяйки последните щрихи върху прехвърлянето на властта от един суверен на друг.
На обявената за 6 май 2023 г. церемония целият свят ще види в пълния му блясък най-скъпоценното бижу в кралската съкровищница – Короната на Свети Едуард. Изработена от благороден метал и скъпоценни камъни, тя има завладяваща история, която пряко свързва настоящия крал Чарлз III с последния монарх, който носи същото име.
Историята
Короната е кръстена в чест на легендарния англосаксонски крал Едуард Изповедника, който е носел първата версия на украшението за глава по време на управлението си през 1042-1066 г. Дори след Нормандското завоевание английските монарси продължават да носят пищно украсената златна корона при своите коронации - практика, която продължава до 1547 г., когато Англиканската църква заклеймява използването на средновековни реликви като връзка с католицизма. След използването й при коронацията на Уилям III през 1689 г. короната остава извън обращение повече от 200 години и дори е позабравена. Чак крал Джордж VI и дъщеря му – кралица Елизабет II, я избират за своите коронации, съответно през 1937 и 1953 г. В този период короната претърпява модификации, главно увеличаващи нейното тегло.
Настоящата версия на короната на Свети Едуард е изработена за Чарлз II през 1661 г. като заместител на средновековната корона, която е била претопена през 1649 г. Счита се, че оригиналът й е създаден през 11-и век за Едуард Изповедника - последният англосаксонски крал на Англия. От тогава, следвайки историческите промени, самата тя е била преработвана. Поръчаната за изработка на кралския златар Робърт Вайнер през 1661 г. версия за коронацията на Чарлз II не е точно копие на средновековния дизайн, но следва модела на оригинала, като има четири кръста, четири лилии и две арки. Състои се от масивна 22-каратова златна рамка с рубини, аметисти, сапфири, гранати, топази и турмалини – общо 444 скъпоценни и полускъпоценни камъка и перли. Короната има кадифена шапка с лента от хермелин. В този вариант тя е с диаметър 66 см, височина 30 см и тежи 910 грама. В общи линии изглежда почти идентична с първата версия, носена от Свети Едуард Изповедника преди близо 1000 години.
На 6 май крал Чарлз III ще бъде коронясан със същата зашеметяваща корона, която неговият съименник от 17-и век Чарлз II поръчва за своята коронация преди 337 години. Така бижуто на Свети Едуард, наричано още Имперската държавна корона, ще бъде показано на живо пред света за първи път от 1953 г.
А до 6 май 2023 г. всеки, който иска да разгледа отблизо короната на Св. Едуард, може да го направи, като посети Jewel House в Лондонската кула.