Властта почти се разбра със земеделците
Част от бранша подписа споразумение от няколко точки, но друга част от фермерите ще продължат с протестите
Правителството почти успя да постигне със земеделските производители, които протестират от началото на месеца. Малко след 19 ч. в понеделник Николай Денков обяви, че е подписано споразумение с представителите на браншовите организации на земеделците. Рано през деня обаче стана ясно, че всъщност документът ще бъде подписан само от една част от организациите, а друга ще продължат с протестите си и в следващите дни.
Подписахме споразумението с организациите, с които преговаряхме. Това, което добавихме към текста, е, че сформираме група, която ежемесечно ще проследява какво е изпълнението на споразумението и ще обсъжда всички важни въпроси за развитието на сектора, подготовката на законите и всичко важно за земеделците“, заяви Денков.
Министърът на земеделието Кирил Вътев подчерта, че в работната група ще участват представители и на други браншови организации от земеделието, които пожелаят.
Според Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, споразумението касае всички земеделски производители. По думите му е финиширан процес, който „течеше от повече от месец и половина, два.“
Какво е разписано?
По информация на БНТ в документа са разписани различни ставки, по които сектор зърнопроизводство ще бъде подпомогнат:
- От 1-3000 дка - 20 лв/дка (10 лв до 31.3 и 10 лв до 30.9 )
- От 3000 дка до 6000 дка - 10 лв/дка ( 5лв до 31.3 и 5 лв до 30.9 )
- От 6000 дка до 10000 дка - 5 лв/дка ( 2.5 лв до 31.3 и 2.5 лв до 30.9 )
Вторият транш до 30 септември ще се случи само при удължаване на регламента за помощта за Украйна, който към момента действа да 30 юни. Освен това са договорени и промени в различни закони.
Относно международни изисквания в споразумението е записано, че българската държава ще поддържа в Европа позиция, която да защити интересите на българските стопани относно търговията с Украйна. Другите точки са свързани с ясна позиция по дерогацията на ДЗЕС 6,7,8 за тази стопанска година и ясна позиция на България относно натиска по линия на Зелената сделка.
През седмицата министър-председателя е поел отговорност при съставяне на бюджета на МЗХ за следващата година да се вземе предвид всички нужди на земеделските производители преди окончателното му приемане в НС.
Протестите продължават
По-рано през деня инициативен комитет от 26 браншови организации от сектор „Земеделие“ представи в Националния пресклуб на БТА своята декларация с подробни искания. Въпросните организации не подкрепя постигнатите договорености по време на срещите между властта и останалите земеделски организации.
Така демонстрациите ще продължат във вторник пред сградата на Министерския съвет, а от вдругиден се очакват активни протести на 25 места в страната с тежка земеделска техника.
Всеки има право да протестира, но в рамките на закона. Бяха поставени определени изисквания от фермерите, свързани с техните проблеми по отношения на войната в Украйна, Зелената сделка и т.н.“, каза още премиерът.
По думите му всички тези въпроси, които са поставени, имат своето отражение в споразумението, което е подписано.
Ако някой има претенции към споразумението, нека първо да го прочете, защото аз сутринта чувах различни изказвания, но повечето се отнасяха до въпроси, които вече са решени в споразумението.“
Денков посъветва министър Вътев да даде „ден за размисъл“ на всички, които са ангажирани с този процес, за да се запознаят със съдържанието на подписаното споразумение, преди да се води разговор по други конкретни искания.
„Разбира се, искането за това дали да си подаде министърът оставката или не, не е към него. Ако искат, да изпратят до нас с госпожа Мария Габриел, ако искат - и до Народното събрание, писма, но те трябва да бъдат с конкретни искания. Аз твърдя, че практически всичко вече е отразено в споразумението“, посочи още Денков.