Внезапният банков фалит на SVB показа опасностите от вдигането на лихвите
Фед трябва да подложи големите банки на сериозен стрес тест, за да тушира напрежението
Внезапният банков фалит на американската Silicon Valley Bank в петък беше крайната последица от тенденции, намаляващи печалбите и замъгляващи перспективите пред банковия сектор. SVB нарасна до около 209 милиарда долара в активи с клиентска база, концентрирана сред стартиращи технологични и здравни компании. Този бизнес обаче се оказа особено уязвим на въздействието на растящите лихвени проценти.
Когато фокусираните върху технологиите вложители бяха засегнати от свиване на паричните средства, предизвикано от скорошния спад в сектора, те изтеглиха пари от сметките си, за да ги харчат или да ги преместят в търсене на по-високи печалби. За да покрие тегленията, SVB продаде облигации в своя портфейл. Той също така продава облигации, за да купува активи с по-висока доходност.
Но стойността на облигациите, които продаваше, бе спаднала поради нарастващите лихвени проценти, кристализирайки огромни загуби. Това разтревожи клиентите на SVB, където 96% от активите се държаха в сметки, надхвърлящи лимита от 250 000 долара на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите – така че те изтеглиха още повече пари.
Така регулаторът обяви, че закрива SVB в петък в най-големия банков фалит след световната финансова криза от 2008 г.
Притесненията за повторение на 2008 г.
Притесненията, че други кредитори могат да бъдат хванати в подобна спирала, натежаха върху цените на акциите на глобалните банки и наложиха спиране на търговията с акциите на американските регионални банки, които външно приличаха на калифорнийския кредитор.
Въпреки това анализатори и участници в индустрията казват, че SVB е крайно отклонение в индустрия, която като цяло е много по-стабилна и по-добре финансирана, отколкото преди кризата.
Не мисля, че това е 2008 г.“, каза Шийла Баир, която ръководеше FDIC по време на кризата.
Но тя нарече провала „важно напомняне, че банките, които силно разчитат на незастраховани депозити, могат да бъдат обект на банково бягство и финансовите активи, дори предполагаемите безопасни държавни ценни книжа, губят стойност, когато лихвените проценти се покачат“.
За повечето банки се очаква натискът, който накара SVB да излезе от бизнеса, да намали печалбите, което ги прави по-малко привлекателни за инвеститорите в краткосрочен план, но не застрашава основната им платежоспособност, казаха анализатори.
Това ще ускори нарастващата война за депозити и ще ограничи печалбите на банките“, каза Хю ван Стейнис, заместник-председател на съветника на банките Oliver Wyman.
Загубите от продажби на облигации в размер на 1.8 милиарда долара на фалиралия кредитор също подчертаха друг широко споделян проблем: много банки са паркирали парите на вложителите в държавни облигации с фиксирана лихва, които са загубили стойност поради бързото покачване на лихвените проценти. FDIC наскоро съобщи, че банките в САЩ имат 620 милиарда долара комбинирани нереализирани загуби в своите портфейли с ценни книжа.
SVB получи по-голямата част от финансирането си от депозити и имаше повече от 50% от активите си в ценни книжа, така че трябваше да продаде някои, за да върне парите на вложителите. Повечето банки имат по-широк набор от източници на финансиране и активи. В повечето случаи те държат облигациите си до падежа, без изобщо да осъзнават загубите на хартия, казаха анализатори.
„SVB е специален случай“, пишат анализатори от Barclays, но след това признават, че „натискът върху депозитите е най-голям за по-малките банки, включително регионалните. Глобалните банки имат по-разнообразни източници на финансиране и следователно са по-малко уязвими от този риск”.
Баир твърди, че строгият надзор би помогнал да се уверят инвеститорите, че SVB е изключение.
„Фед наистина трябва да подложи големите банки на сериозен стрес тест, който включва сценарий с високи лихвени проценти – нещо, което не е правил от 2018 г. Наистина трябва да знаем какъв вид загуби могат да понесат в портфейлите си с ценни книжа,“ тя каза.