Военният министър лансира идея за национален фонд за отбрана
Тодор Тагарев иска да го използва за модернизация и превъоръжаване въоръжените сили на страната
Новият военен министър Тодор Тагарев представи основните приоритети в своето управление, сред които е и създаването на инвестиционен фонд за модернизация и превъоръжаване. Идеята е с него армията да разполага със „стабилна многогодишна рамка за планиране на съответните проекти“.
Министърът уточни, че това ще е от законодателните мерки, които ще подготви ведомството за разглеждане от кабинета.
Защото всеки по-голям проект не може да се реализира в рамките на един бюджет, а са необходими няколкогодишни ангажименти за финансиране“, аргументира се Тагарев.
Подобна идея лансира миналата година и кабинетът „Петков“, с впоследствие в края на миналата година бе внесена в края на живота на предишния парламент – от „Демократична България“ с цел средствата, предназначени за армията, да бъдат неприкосновени.
Към момента ако някой проект, за който са отпуснати средства, се забави и не се осъществи през годината, парите се връщат към централния бюджет и после следва да се отпуснат наново.
Такъв фонд ще ни помогне по-добре да управляваме процеса по превъоръжаване на българската армия“, заяви министърът.
Министърът посочи, че ще работи и за поетапно увеличаване на разходите за отбрана. В това число влиза и повишаването им до 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) в Бюджет 2024. Припомняме, че доскоро това бе препоръчителният размер на инвестициите от НАТО, а вече става минимален. От тези разходи 20% трябва да бъдат за инвестиции и иновации.
Приоритет за ведомството е и подготовката за посрещането на американските изтребители F-16, както и мерки за попълване на недостига на армията.
Украйна
По повод новото решение на правителството за помощ за Украйна, министърът уточни, че нито в първата, одобрена от кабинета „Петков“, нито във втората става въпрос за авиация или тежка военна техника.
Той допълни, че се мисли в посока разширяване и модернизиране капацитета на българското производство на военна техника по натовски стандарти. Това на практика може да позволи на България да се включи в програмата на Европейския съюз за производството на снаряди за Украйна. Решение за това може да бъде взето „бързо“ от кабинета, смята министърът. Не е ясно обаче каква е позицията на Европа.
Ние на хартия бързо ще го направим – може би още на следващото заседание, но след като дойде еврокомисарят, образно, с торбата с пари и ние му казахме „не, не“, ще видим какви са възможностите“, коментира Тагарев.
Според него е добре България да се опита да продава боеприпаси на Украйна директно, а не чрез посредници, както според него, се е случвало досега.