Втората програма за бизнеса по Плана за възстановяване предизвика фурор
Заявеното финансиране от микро-, малки и средни компании надхвърли четири пъти бюджета
Парламентът може и да се бави с приемането на законите, необходими за второто плащане по Плана за възстановяване, но бизнесът е готов да се възползва от средствата по инструмента. Това се вижда ясно от огромния интерес, който предизвика втората програма, отворена за кандидатстване. Близо 7700 микро-, малки и средни фирми кандидатстваха по процедурата, с която се финансира дигитализацията, подобряване на киберсигурността и внедряването на други технологични решения за бизнеса. Общо подадените предложения са за 146.5 млн. лв.
Заявеното финансиране надхвърля четири пъти бюджета на програмата, заложен в Плана за възстановяване в размер на 30.6 млн. лв. С него ще бъдат подкрепени само около 20% от всички кандидати, а именно – около 1500 дружества.
Разглеждането на документите на кандидатите започва веднага, като всички проекти ще бъдат класирани по низходящ ред спрямо методологията за оценка. Очаква се списъкът с одобрените фирми да бъде публикуван в началото на февруари 2023 г., след което да стартира процесът по договаряне с тях.
Втората процедура от Плана за възстановяване бе насочена към предприятия от различни икономически сектори. Ако бъдат одобрени, те ще получат грантове от 3 000 до 20 000 лв. в зависимост от нуждите си, които са описали в подадените проектни предложения.
Със средствата ще могат да въвеждат ИКТ услуги, решения за дигитален маркетинг, платформи, уебсайтове, да оптимизират управленските, производствените и логистичните процеси, както и да си осигурят по-добра информационна и киберсигурност.
Тя (бел. р. – програмата) е изключително релевантна предвид ситуацията“, коментира при нейното обявяване в края на октомври министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, реферирайки към зачестените DDoS атаки към български уеб страници.
Финансирането е 100% безвъзмездно. Очакваният ефект e чрез подкрепата по процедурата да се повиши нивото на интеграция на дигиталните технологии в дейността на предприятията и да се подобри готовността им за последващо възприемане на технологии от Индустрия 4.0.
Мярката е насочена към компании от почти всички сектори на българската икономика.
Първата програма за бизнеса по Плана
На отличен край на 2022 г. или подобаващо начало на 2023 г. ще се радват около две трети от фирмите кандидатствали по първата програма за бизнеса по Плана за възстановяване. В тази времева рамка около края на годината се очаква да бъдат публикувани първите в България спечелили финансиране компании по първата мярка от Плана – за технологична модернизация.
Припомняме, че тя беше отворена за кандидатстване до края на септември. Заявления подадоха над 2500 фирми, а във финалния кръг на оценка участват над 2000 от тях. Наличният ресурс от 260 млн. лв. пък е предназначен за около 1500 – 1600 кандидати.