Външно изследване: България подкрепя само на думи Украйна
Естония подкрепя най-много нападната от Русия държава, въпреки че е много по-малка
Въпреки непрестанните публични твърдения на премиера Кирил Петков, че България подкрепя от първия ден Украйна срещу руската агресия, това реално са само думи. Доказва го изследването на германския Института за световна икономика Kiel, който е класирал държавите от Европа и света, даващи реална помощ на Украйна, измерена във финансова стойност като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) на помагащата държава.
Изследването показва, че подкрепата за Украйна след избухването на войната е разпределена много неравномерно, като Съединените щати, източноевропейските страни и Великобритания се открояват като особено подкрепящи.
На другия полюс е България, която на практика отсъства от картата на страните, които помагат на Украйна. Вчера българският външен министър Теодора Генчовска се похвали, че българското правителство досега е подкрепило Украйна с около 370 000 лв. Като се сравни спрямо БВП на страната, тази помощ клони към 0%. Но всъщност това са средства, които правителството е отпуснало по линия на международните си институционални участия. Поради това Институт Kiel е поставил само нули при всички видове държавна помощ – финансова, хуманитарна и военна.
Естония, която по площ е наполовина на България, а по население – близо шест пъти по-малка, е най-големият дарител за Украйна, сравнено с икономиката ѝ. Балтийската държава e отделила 0.8% от своето БВП в подкрепа на атакуваната от Русия държава.
Припомняме, че вчера, по време на срещата на Генчовска с украинския ѝ колега Дмитро Кулеба, тя си позволи да нарече България „малка държава“, опитвайки се да оправдае пасивността на правителството в тази посока. Никой от коалиционните партньори досега не е реагирал на това обидно за България определение.
Базата данни е предназначена да подкрепи дискусия, основана на факти относно подкрепата за Украйна. От избухването на войната общественият дебат се фокусира главно върху мерките за най-ефективно увреждане на руското правителство, докато подкрепата за Украйна получава по-малко внимание – отчасти поради липсващи данни“, казва Кристоф Требеш, изследователски директор в Института и водещ автор на индекса Ukraine Support Tracker.
„Има изненадващо силни разлики, както по отношение на абсолютния размер на подкрепата, така и когато се измерва като процент от БВП на страната донор.“
Според базата данни САЩ са най-големият настоящ поддръжник на Украйна, с еквивалента на 7.6 милиарда евро от избухването на войната (данни към 27 март 2022 г.). Всички страни от ЕС са дали общо 2.9 милиарда евро, плюс 1.4 милиарда евро от институциите на ЕС и 2 милиарда евро от Европейската инвестиционна банка. Обединеното кралство, Канада и Япония обещаха обща помощ на стойност 1 милиард евро.
Забележително е, че само САЩ дават значително повече от целия ЕС, в чието непосредствено съседство бушува войната“, казва Требеш.
Като дял на помощта към икономическата продукция Естония е най-големият поддръжник на Украйна, следвана от Полша и Литва. САЩ се нареждат на 6-о място, а Германия е на 12-о място, без да се включва помощта, предоставена непряко чрез ЕС.
„Географската близост до Украйна изглежда играе основна роля в ангажираността на източноевропейските страни. Но Обединеното кралство също се откроява като поддръжник на Украйна, както в абсолютно изражение, така и по отношение на икономическата продукция“, каза Требеш.
Докато дискусията в момента се върти главно около плюсовете и минусите на енергийното ембарго, важна алтернатива за политиците е значително да разширят финансовата и военната помощ за Украйна“.