Digiburn – технологията, която връща отново към живота
Българи са в основата на разработената мобилна апликация за дигитално лечение на бърнаут
Синдромът на професионалното прегаряне е “тихият враг” на всеки работещ. Сред най-засегнатите професии са програмисти, дизайнери, адвокати, лекари, учители, търговци, мениджъри… И никой не е застрахован, че този проблем няма да го сполети – дори да е извън този кръг от професии. Пандемията се оказа среда за психологични натоварвания и бърнаут е сред най-сериозните прояви на изгубеното равновесие.
Добрата новина е, че вече има работещо технологично решение и всеки, който търси начин да се справи с такъв проблем, може да го използва. Оттук насетне то просто продължава да се усъвършенства и да разширява обхвата на своите пазари.
Решението
Digiburn е мобилна апликация за дигитално лечение на професионално прегаряне - бърнаут. Фокусът е изцяло върху този проблем. Включен е безплатен тест, който показва дали е необходима тримесечната терапия, при която потребителят работи самостоятелно за себепознание и самопомощ. Технологията е достъпна по всяко време и от всяко място, работи без намесата на човешки фактор. Терапията се фокусира върху ефективност, а резултатите са изцяло в ръцете на самия потребител.
Как работи
Потребителят сваля приложението Digiburn на своя смартфон, отговаря на няколко въпроса и получава оценка на актуалното си състояние. При необходимост бива поканен за тримесечната терапия. Тя плавно надгражда от по-лесно към по-трудно. Започва с подобрение на общото състояние - сън, хранене, движение. През втория месец се набляга на субективните възприятия за обкръжаващия свят. В третия месец потребителят работи с вътрешния си диалог, получава насоки за преосмисляне на мисловните си процеси и продължава с усилията си за устойчива дългосрочна промяна. Английската версия на приложението е достъпна в Apple App Store и Google Play от 1 март 2022 г. – това е втората изцяло обновена версия на терапията, а по-късно през годината се очаква и нейният български превод.
Предимства
Водещото предимство на дигиталните терапии е тяхната достъпност, те позволяват пълна дискретност и често струват значително по-малко от серия посещения при психолог. На пациента му е необходим единствено смартфон. Digiburn позволява състоянието да се следи без помощта на друг човек и върху него да се влияе само с технологични решения. Важно предимство е ранната диагностика, постоянният мониторинг на промените в състоянието и разпознаването на токсичните процеси в зародиш. Колкото по-рано се вземат мерки, толкова по-лесна е промяната, твърдят създателите на дигиталното лечение.
Идеята
„Темата за професионалното прегаряне винаги ни е била интересна. Обединява ни изгарящата страст да допринесем за общество, освободено от бърнаут“, казва Георги Начев, който цялостно координира разработката. Всеки от екипа е имал собствена допирателна с този проблем - някои са прегаряли лично, други са загубили свой бизнес партньор, а трети не прегарят въпреки големия обем работа. Проектът тръгва в началото на 2020 г., като през 2021 г. екипът и темповете на развитие значително се увеличават. Водещ мотив е глобалната пандемия и спешната необходимостта от нови скалируеми решения за психологическа самопомощ.
Екипът
Три са локации, в които екипът е базиран: Австрия, България и Дания. Имат шестима служители и още 10-ина активни дейци. Разполагат с верен кръг съветници - психолози, бизнес консултанти и експерти в дигиталното здраве. В момента върви процес по привличане на външен капитал и разширяване на екипа в Австрия. По-късно през годината планират да установят присъствие в Испания.
Бизнес моделът
Мобилната апликация и бърнаут тестът са безплатни за ползване. При констатирана необходимост от интервенция, потребителят плаща еднократна такса за тримесечния курс. След преминаване през терапията, той може да се абонира за продължителен мониторинг и регулярни упражнения. Досега проектът се финансира със собствени средства, но вече се водят разговори с потенциални инвеститори и бизнес ангели за допълнително финансиране.
Обсег
Разпространението на бърнаут се увеличава постоянно в световен мащаб. Някои фактори са несигурността, неясното целеполагане, екстремното натоварване или силно изразената монотонност на трудовото всекидневие. Работата от дома, загубата на баланс и разграничение между личната и професионалната сфера - са фактори, които увеличават многократно риска от прегаряне. При проучване, направено от Statista през 2021, над 60% от анкетираните в Сърбия, Русия, Полша заявяват, че са на ръба на бърнаут. Същото казват и 50% от анкетираните в Централна и Западна Европа. Според данните на McKinsey през 2021 г. 42% от жените и 32% от мъжете в работна възраст са били често или постоянно в състояние на професионално прегаряне. „Това, което ние правим, е да представяме историите на хора, вече изцелени след бърнаут. Те с готовност споделят своите поуки и всичко онова, което правят, след като са преминали през „огъня“. Наричаме ги „бърнаут триумфанти”. Всички налични епизоди са свободно достъпни в нашия YouTube канал“, обяснява още Георги Начев. Работят и с напредничави фирми на българския пазар и очакват служителите на някои от тях скоро да получат достъп до технологията.
Готов ли е пазарът
„Хората са пазарът, а те вече са готови за такава технология. Всички ставаме по-осъзнати за здравето си. Все по-често се говори за ментално здраве и старите стигми избледняват. Мисията ни е да създадем дигиталното и базирано на реални данни решение, от което модерният свят има най-гореща нужда“, твърди Димитър Георгиев, който донася идеята за Digiburn и събира първоначалния екип. А Живко Иванов предупреждава, че професионалното прегаряне се разгръща плавно, в продължение на време и често напредва незабелязано. При липса на ранна диагностика и предприети мерки, бърнаут в напреднал стадии може да отключи апатия, депресии, нарушен сън, проблеми с храненето и дори по-сериозни психосоматични проявления.
Перспективи
Digiburn е решение, от България за целия свят. При навлизането на пазара започват с немскоговорещия регион, където Германия е водещата в ЕС по разпространение на дигитални терапевтици. След това ще работят за пробив в Испания и Латинска Америка, Великобритания и скандинавските страни. Бизнес акселератор в САЩ прие екипа в своя програма, което по естествен път ще отвори нов пазар за разработката. Имат редица идеи за следващи решения, свързани с хранителни нарушения, ментално здраве при новородили майки, управление на емоционалните състояния, а дори и психологическото благосъстояние на родителите в определен етап на живота.
„Сияй, а не прегаряй“ (от англ. burn bright, not out) е мантрата на екипа. Това и водещото им разбиране за пълноценния живот. Желанието им е Digiburn да даде възможност на много хора отново да засияят.
Двигателите на разработката
Д-р Димитър Георгиев е съосновател, сериен предприемач. Отговаря за стратегията и развитието на бизнеса. От 1996 г. насам създава и инвестира в успешни компании в областта на науките за живота, биологията, генетиката, клиничните изпитвания.
Георги Начев
Георги Начев е съосновател и директор на компанията. Обича да живее екстремно и многократно е бил на ръба на прегаряне. Личният му мотив е да намери по-добри решения за себе си, екипа и потребителите на компанията за по-осъзнат и балансиран начин на живот.
Живко Иванов е сериен предприемач и със силен интерес към поведенческите науки. През годините натрупва предприемачески и управленски опит в работа с екипи от няколко човека до организации с по няколкостотин. В проекта отговаря за приложния елемент и ефективността на интервенциите.
Георги Колев
Георги Колев е специалист в човешкото поведение, движен от страстта си към подбор и управление на емоционалните състоянията на хората. Два пъти от първо лице преминава през бърнаут, гори за каузата да се създаде ефективен инструмент за самопомощ.
Боги Елиасен е футоролог, вечно в търсене на следващото предизвикателство за разрешаване в здравеопазването. През 2009 самостоятелно инициира, намира инвеститор и успешно извършва мащабно ДНК изследване на населението на Фарьорските острови. В Digiburn отговаря за етичните стандарти и скалируемият аспект на решението.