Въпроси без отговор: Какво следва от сделката за Twitter?
Един от най-големите въпроси пред Twitter е кого Мъск ще назначи за нов главен изпълнителен директор
Бордът на Twitter се съгласи с офертата на Илон Мъск да изкупи дяловете им в компанията, оценени в неговото предложение на 44 млрд. долара. Отвъд това обаче се знае малко за това какво планира да направи най-богатият човек в света с предпочитаната от него платформа за социални медии.
Съгласно условията на сделката Мъск плаща 54.20 долара на акция в брой за Twitter. Съобщението сложи край на едноседмичната сага, започнала с предложението на милиардера да купи компанията срещу 44 млрд. долара – оферта, която той нарече своята „най-добра и окончателна“.
В изявлението от понеделник Twitter каза, че Мъск ще използва около 21 млрд. долара собствен капитал, като е осигурил и 25.5 млрд. долара дългово финансиране.
И така, Мъск поема властта. Но почти всеки друг ключов въпрос относно бъдещето на популярната платформа остава без отговор. Потребители, служители, инвеститори и политици с нетърпение очакват да чуят повече по следните теми:
Кой ще ръководи компанията?
Един от най-големите въпроси пред Twitter е кого Мъск ще назначи за нов главен изпълнителен директор.
Настоящият – Параг Агравал, е начело на компанията броени месеци, след като наследи поста от оттеглилия се съосновател Джак Дорси. Агравал бързо бе принуден да се изправи срещу един агресивен Мъск, който първо придоби около 9% от акциите в компанията, след което за кратко се съгласи да се присъедини към борда, преди да реши да изелзе и да оферира изкупването на цялата компания.
Към днешна дата изглежда малко вероятно двамата да създават бъдеще заедно.
Кой ще бъде в борда?
Бордът на директорите, воден от съизпълнителния директор на Salesforce Брет Тейлър, прие „отровно хапче“, за да се опита да отблъсне потенциално враждебно поглъщане от Мъск. Това се случи, след като директорът на Tesla и SpaceX се отказа от споразумението си да се присъедини към борда.
Списъкът с потенциални кандидати за борда, според CNBC, е дълъг. Изданието отбелязва приятелските отношения между Мъск и самия Дорси, фокусирайки вниманието върху вероятността за обединяване на усилията им.
Контролът, който ще упражнява Мъск?
Twitter заяви, че компанията е придобита от „юридически субект, изцяло собственост на Илон Мъск“. Уточнението обаче не казва нищо за това колко контрол ще упражнява мегамилиардерът.
Мъск в момента е главен изпълнителен директор на Tesla, чиято пазарна капитализация доскоро бе 1 трилион долара, както и на SpaceX, която се оценява на частния пазар на 100 милиарда долара. Той също стои и зад своите стартиращи компании Neuralink и The Boring Company.
Ще възприеме ли подхода на Джеф Безос с Washington Post и ще позволи ли на независим мениджърски екип да управлява операциите на Twitter? Или ще бъде практически собственик? Отговорът на тези въпроси ще даде повече яснота относно модерирането на съдържанието и дали редицата високопоставени хора, които бяха изгонени от сайта – като Доналд Тръмп например, скоро ще се завърнат.
Как ще изглежда Twitter?
Мъск се опита да събере мнения за функциите на Twitter, като помоли своите над 83 милиона последователи да преценят дали искат промени като бутон за редактиране. Ще взема ли решения въз основа на това, което искат неговите последователи?
Ето какво каза той в съобщението:
„Свободата на словото е основата на функциониращата демокрация, а Twitter е цифровият градски площад, където се обсъждат въпроси, жизненоважни за бъдещето на човечеството“, коментира по повод сделката Илон Мъск. „Искам също така да направя Twitter по-добър от всякога, като подобря продукта с нови функции, като направя алгоритмите с отворен код, за да повиша доверието, да победя спам ботовете и да удостоверя автентичността на всички хора. Twitter има огромен потенциал - с нетърпение очаквам да работя с компанията и общността на потребителите, за да го отключа.“
Какво разбира Мъск под свобода на словото? В туит в понеделник той написа:
Надявам се, че дори най-лошите ми критици ще останат в Twitter, защото това означава свободата на словото“.
Ще позволи ли всички да останат? Модерирането на съдържанието е важно, за да не се превърне социалната мрежа в пожар в контейнера за боклук.
Ще се върне ли Тръмп?
Доналд Тръмп бе отлъчен от Twitter миналата година за нарушаване на правилата на платформата – ход, който предизвика гняв у тогавашния държавен глава на САЩ, както и сред много консервативни политици. Самият Мъск даде да се разбере, че не харесва подхода на компанията, който той определи като политика на цензура. Значи ли, че Тръмп ще се върне? Ще напуснат ли потребителите в резултат на това?
Тръмп каза пред CNBC в понеделник, че няма да се върне в Twitter, дори ако Мъск отмени наложената му забрана. Той настоя, че ще използва собствената си услуга Truth Social.
Направихме много за Twitter, когато бях в Белия дом. Бях разочарован от начина, по който бях третиран от Twitter. Няма да се връщам в Twitter“, каза Тръмп.
Какво ще се случи със служителите?
Превръщайки компанията отново в частна, Мъск ще трябва да измисли изцяло нова структура за заплащане на служителите, тъй като съществуващите субсидии и награди за акции вече няма да имат значение. Същевременно промените идват на фона на затягащия се и силно конкурентен пазар за таланти, срещу който се изправя технологичната индустрия. Работодателите са под по-голям натиск от всякога да запазят кадрите си. Така логично възниква и въпоросът защо работниците биха останали в Twitter и защо биха отишли там от някъде другаде?
А кого ще запази Мъск? Ако той премахне практиките за модериране на съдържание, много служители изведнъж ще се окажат ненужни.
А инвеститорите на Tesla?
Ако сте заложили на Tesla, вероятно разчитате Мъск да продължи да упражнява магическите си способности. Но той вече е разсеян с много неща. Въпросът е как ще реагират инвеститорите. Акциите на Tesla поевтиняха леко в понеделник, а днес вече са с почти 7% надолу, изпращайки капитализацията на компанията значително надолу до 930 млн. долара.