WIN променя правилата на играта и демократизира пазара
Предстоят буреносни години, но заедно с рисковете те крият и възможности
Новата компания „Уебит Инвестмънт Нетуърк“, свързана с технологичния форум Webit, се подготвя да набере свеж капитал от пазара за растеж BEAM на Българската фондова борса. За визията и амбициите на дружеството, както и за предизвикателствата по пътя напред във време на криза – Economic.bg разговаря с основателя Пламен Русев.
- Интервюто има аналитичен и информационен характер и не е препоръка за инвестиция!
Г-н Русев, защо създадохте „Уебит Инвестмънт Нетуърк“ (Webit Investment Network – WIN) и какви цели си поставяте с нея?
„Уебит Инвестмънт Нетуърк“ инвестира в най-успешните световни компании, достигнали до финалите на Founders Games. На практика инвестиция в тези компании ние – аз, наши партньори и бизнес ангели от цял свят – правим вече 12 години, така че това по своята същност не е ново. Новият елемент е, че Webit дава възможнoст на WIN да съинвестира в тези успешни компании и по този начин споделяме глобалния успех на Webit с всички българи, които станат акционери в WIN.
Разкажете малко повече за компаниите, които традиционно се включват във Fоunders Games.
Компаниите са в много и различни сектори. Ако трябва да ги изброя, може би трябва да започнем с финанси, градска мобилност, биотехнологии, храни, селско стопанство, отбрана, здравни иновации, нови материали, медиа развлечения, маркетинг и реклама, космос. Това са на най-бързо растящите сектори в момента в икономическо отношение и такива, които имат огромен потенциал за ръст в много близко бъдеще. В този формат ние търсим най-добрите компании от цял свят вече 12 години. Това е едно от най-големите състезания за иновации в света и със сигурност с най-голямата награда за иновации и устойчивост – 6 млн. долара, която живот и здраве ще стане 10 млн. долара.
За компании на какъв етап на развитие става дума? И тъй като вие със сигурност следите – какво се случва с тях след Founders Games?
В рамките на шест години сме проследили всички финалисти на Founders Games и сме ги включили в FG6 индекс. Числата са следните – за шест години всички финалисти съвкупно – от момента, в който са участвали на Webit, до днешна дата – са привлекли 6.9 пъти повече капитал. Говорим за десетки, стотици милиони привлечен капитал. За изминалите 3 – 6 години те са имали възможност да вдигнат своя капитал, а със сигурност предстои да вдигнат своя ръст. А финалистите в последните издания тепърва предстои да затварят рундове и този коефициент ще се повиши.
А какви са компаниите – на късен етап и растящи, т.е. до финалите на Founders Games достигат компании, които отговарят на минимум условия. А те са – да имат продукт, да имат пазари, в които оперират успешно, както и да имат вече направена инвестиция в размер на няколкостотин хиляди до няколко милиона. Компании от типа „аз имам идея и ще покоря света“ нямат шанс да достигнат до финалите – биха могли да го направят едва когато го покажат с първите си стъпки. Те могат да минават през 1-2-3 кръг, но до финали достигат компании, които имат огромен потенциал със запален мотор за много големи ръстове.
Моторът е запален, но като цяло тези компании носят и по-висок риск. В този ред на мисли, как ще гарантирате инвестициите на WIN в тях?
Риск винаги има. Но когато говорим, че тези са по-рискови от другите в зависимост от етапа, на който влизаме в тях, трябва много ясно да се обоснове. Пак казвам, риск има и той винаги съществува. Затова се нарича рисково инвестиране, чиято характеристика е, че рискът е сравнително по-голям от гледна точка на това, че са млади компании, но за сметка на това възвращаемостта е също по-голяма. Сравнението е риск с възвращаемост. От тази гледна точка, ако говорим за риск между една млада компания, минала през няколко тура на финансиране и я сравняваме с компания като Google, да, риск има огромен. Но в Google не можете да станете собственик на дялове, а на акции и съответно да ги търгувате на борсата. А никой не може да предскаже как ще се движат те. Така че сравняването на риска е само по себе си рисковано и аз не бих се наел да го правя. Просто обясних каква е нашата гледна точка.
Иначе ние сме направили съответните дейности и избори, за да се намали максимално рискът при тази рискова инвестиция. Ние влизаме в етап, в който компаниите вече са преминали през детските болести на растежи, но за сметка на това пък им предстоят други предизвикателства, като да станат глобални, да успеят да влязат на нови пазари, да разширяват продуктово портфолио. Така че риск винаги съществува, но заедно с него върви и възможността.
Спецификата на пазара, в който оперираме, е такава, че досега в глобален мащаб на практика действат големите фондове за рисково инвестиране. Те управляват този пазар. Това означава, че на него може да влезе само човек, който има собственост в тези фондове, т.е. станал е лимитиран партньор. За да станеш такъв, прагът е 1 до няколко десетки милиона. От там нататък чакаш 7 – 10 години, за да излезеш от този фонд.
Това, което ние правим, е съвсем различно. Първо, даваме достъп до този пазар на всеки един, бидейки акционер в WIN. От друга страна, това са акции и всеки може да влезе и излезе по свое усмотрение. В този смисъл ние наистина променяме правилата на играта, поставяме един нов играч на игрището. WIN е много важен проект за нас, защото неговият потенциал за успех ще ни даде възможност да мултиплицираме проекта в мащаби.
Кога и при какви условия, например, ще излизате от дадена компания?
Тук също има стандарти в индустрията. Ние не влизаме, за да разбием стандартите, а за да демократизираме индустрията. Обикновено един инвеститор, който влиза в рунд А (т.е. 2 – 3 рунда след основаването на компанията), има хоризонт още два до три рунда. И не става дума за нашия избор да останем или не, а просто има правила на пазара. В един момент влиза някой много голям инвестиционен фонд, който иска да окрупни т.н. таблица с капитал, да изкупи останалите дялове и да продължи напред. При следващите рундове – C, D, F – там се гледа към излизане на борса.
На практика тези фондове, чрез помощта и финансирането си, абсорбират големите ръстове на компанията преди борсата. Те излизат от компанията при листването ѝ на борсата, защото точно тогава големите ръстове приключват. Този пазар вече е масовият пазар, всеки има достъп, но ръстовете са 10-15% годишно евентуално, докато преди това говорим за десетки хиляди проценти ръстове. Това е демократизацията, която ние правим – масовият инвеститор получава възможност да влезе на този етап, а не след IPO-то.
Във всички компании финалисти ли ще инвестира WIN? А ще инвестира ли в други компании, встрани от Founders Games?
Не, няма да инвестира в други компании. И да, ще инвестира във всички финалисти на съответния Founders Games в годината.
Амбициите на WIN звучат мащабно. Не са ли малко 3-те млн. евро, които в най-добрия случай може да наберете от пазара BEAM?
Ние и сега имаме 6 млн. награда и не разчитаме толкова много на пазара BEAM. По-скоро това е възможност да добавим и да демократизираме достъпа на масовия инвеститор и на българите. В момента е 3 млн. таванът, очаква се да бъде актуализирана тази цифра и да стигне до 8 млн. евро. Но и това не са някакви невероятни суми. Просто сега правим пилот. Избрахме България, защото и Webit е българин. Стартираме в България, въпреки че е ясно, че борсата тук не е най-капитализираната в света. Но от друга страна пък в родината има логика да се правят такива глобални инициативи. Както напрахме с Webit – стартира от България и стана глобален. Очаквам същото да се случи и с WIN.
Според анализаторите следващите няколко години ще са буреносни. Как ще подсигурите възвращаемостта на инвестициите в такъв момент, когато пазарите са надолу – и технологичните акции, и VC финансирането?
Като инвестираме в компании, които са обречени на ръст. Ние избираме общо 3 – 4 компании от цял свят. Това се случва на база колективна интелигентност на инвеститори, които в петте рунда на избор на тези компании ги отсяват, оценяват и съответно споделят своите виждания за техния ръст, своите притеснения и съответно ги изключват, ако не виждат потенциал. Ключовото е селекционният процес и огромната по мащаби и бройка компании, от които се избира.
Оттам нататък, аз винаги съм твърдял, че и аз, и Webit сме антисистемни. Ние гледаме на всяка криза като на възможност. Самите компании, за да стигнат до финали, са показали жизненост и бизнес устойчивост. Очаквам до три години капиталови пазари да се възстановят, а ние през това време не очакваме нито една от тези компании да достигне до IPO. Самите оценки на стартъп компаниите също падат, защото заедно с борсовото, пада и VC финансирането. Това само по себе си за нас е възможност – защото с едни и същи пари, ще придобиваме по-голям дял в дадена компания. И ако вече тази компания е правилно избрана, това прави инвестицията още по-добра.
Така че основната разлика тук е колективната интелигентност, която използваме и мозъците на някои от най-успешните инвеститори в света. Икони като Тим Дрейпър, Хендрик Брандис и др., включително българинът Богомил Балкански, са сред журито. Това ни дава увереност, че нашият кораб ще плува сравнително уверено в буреносните води, които предстоят. Нека не забравяме, че и Google, и Amazon са създадени в такива кризи.
Какво предстои на Webit тази година?
Ще бъде пак страхотен. Ще се срещнете с огромна бройка международни представители, хора от бизнеса, от политическия и социалния елит. Това е лятното издание, което правим, за да можем да поканим и чуем избраните компании във Founders Games в трети и четвърти кръг. На практика ще направим финалите тук, в София.
Ще бъде изключително интересно и като съдържание. Слагаме акценти върху устойчиво финансиране, развитието на здравеопазването, мобилността, иновациите в енергията, разбира се, маркетинг теми. Тук са представители на топ корпорации в света, наред с най-иновативните.
Във фокуса на тазгодишния форум попада и ESG. Изискванията за тези политики обаче не са новост – какво ги превръща в толкова значим пазарен фактор днес? И в този ред на мисли каква ще влияят ли и за инвестициите на WIN?
Нищо ново няма в ESG. Преди се наричаше корпоративна отговорност, преди това по друг начин. Това просто е ново име за нещо старо. Но това, че е старо, не значи, че не е важно. Напротив, става все по-важно предвид всичко случващо се покрай нас и като природни катаклизми. Със сигурност няма жив човек, който да оспорва влиянието на човешката дейност върху природата и водите. Колкото и да отричат някои глобалното затопляне, не могат да отрекат замърсяването. Така че естествено, че е много важно – също толкова важно, като устойчивостта на бизнеса. Един бизнес трябва да бъде печеливш, за да може да расте, т.е. ние гледаме всичко което расте, но този ръст трябва да бъде съобразен с фактори за създаване на едно желано и устойчиво бъдеще.
Относно втория въпрос – да, има шест фактора, по които се оценява една компания. Един от тях е какво ще е влиянието на компанията върху устойчивото бъдеще, когато стане трилионна.